Jacksonovega zdravnika spoznali za krivega

Porota v Los Angelesu je v ponedeljek nekdanjega zdravnika pokojnega pop zvezdnika Michaela Jacksona spoznala za krivega nenaklepnega uboja. 58-letnemu Conradu Murrayju grozijo do štiri leta zapora in odvzem dovoljenja za opravljanje zdravniškega poklica.

Conrad Murray (v sredini) z odvetniki   Foto: Reuters
Conrad Murray (v sredini) z odvetniki  Foto: Reuters

LOS ANGELES> Zaporna kazen je postala zelo verjetna, ko je sodnik Michael Pastor po izreku odločitve porote ukazal, da Conrada Murrayja odvedejo v zapor do 29. novembra, ko bo izrekel svojo sodbo. Porota je od konca sodnega procesa proti Murrayju zasedala skupaj le devet ur in za večino ameriških pravnih strokovnjakov je bil to dovolj jasen pokazatelj, da bo zdravnik spoznan za krivega.

Ob izreku odločitve porote je pred sodno dvorano v Los Angelesu zavladalo veliko navdušenje zbranih oboževalcev pokojnega Michaela Jacksona, nekdo pa je veselo kriknil tudi v sodni dvorani. Ti ljudje so prepričani, da je pravici zadoščeno. Redki Murrayjevi zagovorniki pa menijo, da je zdravnik le grešni kozel, ki je plačal za vse napake iz zvezdnikovega življenja do njegove smrti.

Jackson bi za pomirjevala plačeval 150.000 dolarjev na mesec

Jackson je umrl 25. junija 2009, ker je zaužil preveliko količino pomirjeval. Odgovornost za to je porota pripisala zdravniku, ki je od Jacksona dobil obljubo o plačilu 150.000 dolarjev na mesec, da je lahko zvezdniku redno zagotavljal pomirjevala, med katerimi je bil tudi propofol.

Gre za močno pomirjevalo, ki ga dajejo le v bolnišnicah in eden od zdravnikov je na televiziji MSNBC komentiral, da je to tako, kot če bi za lov na mravljo uporabil šibrovko. Murray na koncu ni dobil niti centa plačila, ker je Jackson prej umrl.

Sojenje je trajalo mesec in pol

Proces proti 58-letnemu Murrayju je trajal šest tednov, porotniki pa so v tem času poslušali izpovedi 49 prič in si ogledali več kot 300 kosov dokaznega materiala. Tožilstvo in obramba sta v četrtek opravila sklepna nagovora poroti.

Tožilec David Walgren je igral na čustva porotnikov in je na velikem ekranu pokazal podobe Jacksonovih treh otrok ter dejal, da so ostali brez očeta zaradi Conrada Murrayja. Dejanja zdravnika tistega usodnega 25. junija 2009 je opisal kot “bizarna”.

Tožilec je ponovil, da Murray ni takoj poklical reševalcev, ko je Jacksona našel negibnega v postelji in da je bil pred tem na telefonu, namesto da bi opazoval svojega pacienta. Prav tako reševalcem in kasneje zdravniškemu osebju v bolnišnici ni povedal, da je Jacksonu dajal propofol.

Množica kot iz časov divjega zahoda

Murrayjev odvetnik Ed Chernoff je poroto prepričeval, da tožilstvo ni dokazalo, da je zdravnik storil zločin in ponudil drugačno razlago. Namreč da se je Jackson nenamerno ubil sam s tem, ko je zaužil dodatne odmerke pomirjeval brez zdravnikove vednosti. Obe strani sta za svoje trditve našli tudi vsaka svojega strokovnjaka.

Proces proti Jacksonu je sicer odprl tudi številna druga vprašanja v zvezi z ameriško družbo. Množica okrog sodišča je spominjala na slavne drhali za linčanje iz časov divjega zahoda, med najbolj glasnimi navijači obsodbe Murrayja pa so bili tudi nekoč najbolj glasni navijači obsodbe Jacksona v procesu zaradi spolne zlorabe otroka.

Pomirjevala za priprave pred velikim koncertom

Proces so spremljali člani pokojnikove družine na čelu z očetom Joeom, ki je najbolj zaslužen, da Michael Jackson ni imel pravega otroštva in je moral biti zvezda od najzgodnejših let. Conrad Murray je morda hranil pokojnikovo odvisnost od mamil, vendar pa ni bil tisti, ki ga je naredil za odvisnika.

Sistem mu je dovoljeval, da je naročal velike količine pomirjeval in jih potem dajal Jacksonu skoraj po naročilu. Murray je policijskim preiskovalcem povedal, da je Jacksonu dajal propofol, ker ga je zvezdnik za to prosil v času priprav na velik koncert v Londonu. Kasneje naj bi ga skušal odvaditi, ker se mu je zdelo, da Jackson postaja odvisen.

Usodnega večera mu je Murray najprej dal dve pomirjevali in ker nista delovali, mu je dal še manjšo dozo propofola. Potem ga je za nekaj minut pustil samega, ker naj bi zaspal in po vrnitvi v spalnico ga je našel mrtvega. Poskušal ga je oživiti, vendar je bilo prepozno.

STA


Najbolj brano