Erjavec za nezaupnico in korak k projektni vladi

Pogovori v zvezi s konstruktivno nezaupnico se bodo po besedah prvaka Desus Karla Erjavca v prihodnjih dneh nadaljevali tudi po tem, ko je SLS odrekla sodelovanje v morebitni levosredinski vladi. Pomembno se mu zdi, da vložijo vse napore v to, da nezaupnico vložijo na prvi redni seji DZ, a da potem naredijo tudi korak k projektni vladi.

Pogovori v zvezi s konstruktivno nezaupnico se bodo po besedah prvaka Desus Karla Erjavca v prihodnjih dneh nadaljevali tudi po tem, ko je SLS odrekla sodelovanje v morebitni levosredinski vladi Foto: STA
Pogovori v zvezi s konstruktivno nezaupnico se bodo po besedah prvaka Desus Karla Erjavca v prihodnjih dneh nadaljevali tudi po tem, ko je SLS odrekla sodelovanje v morebitni levosredinski vladi Foto: STA

LJUBLJANA> Po mnenju Karla Erjavca bi bilo prav, da se stranke, ki te vlade ne podpirajo več, sestanejo in pogovorijo o možnosti rešitve politične krize.

Erjavec ocenjuje, da je odgovornost ostalih strank, ki v tej vladi ne sodelujejo več ali ne bodo več sodelovali, da na prvi redni seji zberejo glasove za nezaupnico. “Če se želi to vlado zrušiti, jo je treba z nezaupnico,” meni. V izjavi novinarjem je danes spomnil, da je nenazadnje tudi predsednik vlade Janez Janša“vrgel rokavico, naj vložijo konstruktivno nezaupnico, če želijo drugo vlado.”

Predsednik Desus je sicer kritičen do retorike Janše. Slednji je namreč dejal, da kdorkoli se bo javil za predsednika vlade, mora vedeti, da s partnerji, “ki so nam zabili nože v hrbet, tudi on ne bo imel veliko sreče v situaciji, v kateri smo”. Ima pa Janša, kot pravi Erjavec, na neki način prav. “Če se stranke, ki ne podpirajo več te vlade, ne znajo dogovoriti, se dejansko Janša lahko smeji vsakemu novemu imenu za mandatarja,” je dejal.

Erjavec: Treba je videti korak naprej

A kot ugotavlja, ima sedaj pomembno vlogo predsednik SD Igor Lukšič, ki sicer pravi, da bo nezaupnico podprl. A po ocenah Erjavca je “treba videti tudi korak naprej”, torej ali gredo v smeri predčasnih volitev ali projektne vlade.

Odločitev SLS, da bo konstruktivna opozicija in bo podpirala tudi predloge morebitne nove vlade, je po Erjavčevem mnenju “bolj politikantstvo”. “Če bi prevzeli resno odgovornost, bi sodelovali v projektni vladi. Biti konstruktivna opozicija pa je najbolj lagoden položaj. Gledaš, kaj se dogaja in govoriš všečno. To ni državotvorna drža,” je bil do SLS oster Erjavec.

Ocenjuje pa, da v SLS prihaja tudi do strukturnih sprememb. “Žerjav je bil človek, ki je težil na sredino. Očitno pa gre SLS nazaj na desnico in si zato ne more privoščiti sodelovanja v vladi, ki jo sestavljajo zlasti stranke levega pola,” je še dejal. Ob tem pritrjuje nekaterim ocenam, da gre morda tudi za povratek bratov Podobnik in njunega vpliva na SLS.

Erjavec: Cerar realna možnost za mandatarja

Po Erjavčevem prepričanju je Miro Cerar še vedno realna možnost za kandidata za mandatarja. V Desus bi ga podprli, ker gre za moralno avtoriteto, to pa po Erjavčevih besedah v tem trenutku potrebujemo.

Predsednik Desus sicer ni zagovornik ideje “slamnatega mandatarja”. “Če gremo v konstruktivno nezaupnico, bi bilo dobro, da naredimo tudi drugi korak. Torej k projektni vladi,” je pojasnil. Dodal je, da bi v tem primeru poiskali ustrezno osebo, ki bi znala Slovenijo popeljati iz politične in gospodarske krize.

Poudaril je, da se Desus predčasnih volitev ne boji, da pa jih skrbijo posledice, ki bi z volitvami nastale. “To pomeni, da se nekaj mesecev ne bo nič dogajalo, ta vlada pa bo zapeljala zadeve v svojo smer,” je dejal.

Sicer pa je pojasnil, da bi poslanci Desus podprli interpelacijo ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turka, vendar ne ve, “če je to razumna pot do tega, da bi odstavili to vlado”.

STA


Najbolj brano