DL bo podprla konstruktivno nezaupnico

DL je sinoči po pet ur in pol dolgi seji sveta stranke sklenila, da bo podprla konstruktivno nezaupnico, če bo ta vložena. Ta bi vodila do predčasnih volitev ali pa do “dobre vlade”, je po seji pojasnil predsednik DL Gregor Virant. Podpredsednik DL Janez Šušteršič pa je napovedal, da v morebitni novi vladi ne bo kandidat za finančnega ministra.

DL je  po seji sveta stranke sklenila, da bo podprla konstruktivno nezaupnico, če bo ta vložena. Ta bi vodila do predčasnih volitev ali pa do “dobre vlade”, je po seji pojasnil predsednik DL Gregor Virant. Foto: STA
DL je po seji sveta stranke sklenila, da bo podprla konstruktivno nezaupnico, če bo ta vložena. Ta bi vodila do predčasnih volitev ali pa do “dobre vlade”, je po seji pojasnil predsednik DL Gregor Virant. Foto: STA

LJUBLJANA>Janez Šušteršič je pojasnil, da se je tako odločil iz dveh razlogov. Glede na vsebino, ki jo zagovarjajo nekatere druge stranke, namreč v novi vladi ne bi mogel delati, kot bi želel. Drugi razlog pa je, da ne želi biti “nikomur v napoto”. Ne v breme DL, ko se bo pogajala, če se bo pogajala, prav tako pa se ne želi vsiljevati tistim, ki že vnaprej povedo, da ga ne želijo v vladi. S tem se je Šušteršič, ki ostaja podpredsednik DL, odzval na izjave predstavnikov SD, ki vstop v novo vlado pogojujejo s tem, da Šušteršič v njej ni finančni minister.

“Če je to edina stvar, ki jo je treba narediti, zato da v Sloveniji dobimo dobro vlado, je to krasno in morda lahko tudi nauk vsem tistim, ki so tudi komu v napoti in se tudi komu vsiljujejo, pa se zadnji mesec še niso znali umakniti,” je dejal Šušteršič.

Ni bilo pritiskov

Dodaja, da nanj v stranki ni bilo nobenih pritiskov. Pravi, da je bil svet stranke soglasen, da se je treba boriti za to in v koalicijskih pogajanjih zagovarjati to, da sta bila ministra DL dobra in naj nadaljujeta delo. Sam pa ocenjuje, da zaradi nekaterih dosedanjih izjav in zaradi različnih programov v morebitni novi vladi dela ministra ne bi mogel opraviti tako dobro kot prejšnje leto. “Žrtvovati še eno leto življenja za nekaj, v kar ne bi verjel, da je mogoče izpeljati, pač na osebni ravni nima nobenega smisla,” je dejal. Zagotovil pa je tudi, da DL ni v krizi in ni v položaju, v katerem bi morali razmišljati o razkolu.

Virant je poudaril, da v stranki podpirajo Šušteršičevo delo na mestu ministra za finance. “Ocenjujem, da so taka pogojevanja s strani drugih strank, kdo je sprejemljiv in kdo ni sprejemljiv, sama po sebi nesprejemljiva,” je poudaril. Po njegovem mnenju je edini sprejemljivi pogoj, “da se ne sodeluje s skorumpiranimi politiki”.

Konstruktivna nezaupnica ni bila sprejeta soglasno

Včerajšnja odločitev sveta stranke, da načeloma podprejo konstruktivno nezaupnico, ni bila sprejeta soglasno. Virant je ponovil, da je to edina možnost, ki odpira pot ali do predčasnih volitev ali pa do dobre vlade. Šušteršič pa je tako kot nekdanji minister Senko Pličanič in nekateri drugi člani zagovarjal drugačno stališče kot večina. Po njegovih besedah bi namreč morali najprej vedeti, kdo bo kandidat za mandatarja in kakšen bo njegov program, šele nato pa poskušati oblikovati novo vlado. Nekaj članov sveta se je z njim strinjalo, večina pa jih je menila, da je bolj pomembno, da je treba čim hitreje končati mandat Janeza Janše, pravi Šušteršič.

Virant je tako dobil mandat za pogovore o novi vladi, eden od pogojev za “kakršna koli pogajanja z opozicijskimi strankami o vladi in koaliciji” pa po Virantovih trditvah ostaja odstop Zorana Jankovića z mesta predsednika PS.

“Virantovanje bo končano takrat, ko bosta oba politika, obremenjena s težkimi ugotovitvami komisije za preprečevanje korupcije, odstopila,” je še dejal.

O možnih kandidatih za mandatarja Virant danes ni želel govoriti. Pojasnil je, da bodo počakali na predlog za mandatarja. Napovedal je, da bo morala imeti nova vlada “jasno določen časovni mandat, po katerem bo šla po zaupnico”.

Šušteršič še vztraja pri slabi banki

Šušteršič ocenjuje, da je moč izpeljati vse sedanje politične procese tako, da država ostane likvidna in da ji ne bo treba zaprositi za denarno pomoč. Ključna za to sta po njegovih besedah vzpostavitev slabe banke in reševanje bančnega sistema, ker so vsi, ki so “Sloveniji v jeseni posodili denar, denar posodili v prepričanju, da bomo v doglednem času rešili težavo bančnega sektorja”. Spomnil je, da je to ključni gospodarski problem Slovenije in če ga ne rešimo, ne bo gospodarske rasti, delovnih mest in niti nikogar več, ki bi državi želel posojati denar.

“Potem bo vseeno, kakšna vlada se oblikuje, ker bomo dobili vlado, ki bo prihajala iz Bruslja, Washingtona in iz Frankfurta”. Zato se Šušteršič ne želi vključevati v pogovore “z ljudmi, ki ves čas govorijo o tem, da je to propadel projekt, ki ga je treba revidirati”.

STA


Najbolj brano