Zakaj ne vsak mesec po nove obleke v trgovino

Na letošnji prvi Izmenjevalnici so včeraj v Sežani lastnike zamenjevale rabljene, a ohranjene obleke, knjige in igrače. Dodatno sta zlasti mlade ozaveščala film o netrajnostni oblačilni trgovini in razstava o pridelavi bombaža, ki sta bila na ogled v Mladinskem centru Podlaga.

Razstava Kdo je sešil srajčico? Pot od bombaža do tekstila mlade ozavešča o nuji po vzpostavitvi trajnostne trgovine, ki bo poleg ekonomskih upoštevala tudi socialne in okoljske svetovne razsežnosti trgovine z bombažem Foto: Bogdan Macarol
Razstava Kdo je sešil srajčico? Pot od bombaža do tekstila mlade ozavešča o nuji po vzpostavitvi trajnostne trgovine, ki bo poleg ekonomskih upoštevala tudi socialne in okoljske svetovne razsežnosti trgovine z bombažem Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA > Po lanski uspešni Izmenjavalnici so tudi letos pri njeni izvedbi združili moči dijaki in vodstvo Šolskega centra Srečka Kosovela ter Mladinski center Podlaga, ki deluje v okviru Zavoda za šport, turizem in prosti čas Sežana. “Okrog 15 dijakov prostovoljske skupine Srečku je mar je bilo dejavnih že v prejšnjih dneh in tednih, ko smo v okviru Dneva za spremembe ponudili ročno narejene torbice ter zbrali 125 evrov prispevkov za socialno ogrožene in jih predali Centru za socialno delo Sežana,” je povedala njihova mentorica Jelena Uršič.

Prispevke so zbirali tudi na včerajšnji Izmenjevalnici, ki se je okrog poldneva odvijala na osrednjem mestnem trgu. Lastnike so zamenjale obleke, knjige in igrače, ki so jih prej zbrali v obeh ustanovah. “Nekateri obiskovalci stojnic so stvari dejansko izmenjevali, drugi so le odnesli kaj uporabnega, presenetljivo mnogo pa jih je še uporabne predmete celo zgolj prineslo. Razmislili bomo tudi o želji mnogih, da bi podobni dogodki potekali pogosteje, mogoče vsaka dva tedna,” je še dodala Uršičeva.

V okviru projekta Filmšula so si mladi včeraj v MC Podlaga lahko ogledali tudi dokumentarni film 100% bombaž in razstavo z naslovom Kdo je sešil srajčico? Pot od bombaža do tekstila, ki so jo pripravili skupaj z Društvom Humanitas. Vse skupaj je pospremila še delavnica kreativnega pisanja Loesje, na kateri so v sodelovanju z Društvom ŠKUC prikazane vsebine kritično pretresli.

“Vse te aktivnosti zlasti mlade, ki so najbolj ranljiva skupina, ozaveščajo o globalnih socialnih in okoljskih problemih, ki jih povzroča korporacijska tekstilna industrija. Istočasno se skupaj in vsak zase začenjamo zavedati, da tudi majhni koraki vodijo k spremembah. Tako je potrebno podpirati pravično trgovino, obleke pa je zaželeno uporabljati dlje časa in ne podleči vsakokratnim modnim diktatom,” je povedala Franja Čok, vodja mladinskih programov v MC Podlaga.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano