Rešitev za vodo je pod Nanosom

Postojnski občinski svetniki so zadovoljni, da se je obdobje z oporečno vodo končalo. Skrbi jih, da bi kdaj na propustnem kraškem terenu prišlo do kemičnega onesnaženja. “Potrebujemo rezervne vire,” je poudaril župan Jernej Verbič.

Postojnski občinski svet je v torek zvečer sebi in vsem svojim odborom in delovnim telesom znižal sejnine za štiri odstotke. Odločitev je bila soglasna in brez razprave. Enako se je svet odločil tudi lani. Foto: Tino Mamić
Postojnski občinski svet je v torek zvečer sebi in vsem svojim odborom in delovnim telesom znižal sejnine za štiri odstotke. Odločitev je bila soglasna in brez razprave. Enako se je svet odločil tudi lani. Foto: Tino Mamić

POSTOJNA> Na prvi letošnji seji postojnskega občinskega sveta je bilo veliko besed o oporečni vodi, s katero so imeli občani Postojne in Pivke težave kar 56 zimskih dni.

Karmen Pahor (SD) je pohvalila vodovodno podjetje Kovod, občino in pristojne inštitucije za delo v času oporečne vode, “čeprav obveščanje v začetku ni bilo najboljše”. Mnenju so pritegnili še drugi svetniki. Danijel Mislej (Lista za vse) pa je ocenil, da je bilo pri vsem skupaj tudi veliko sreče, saj “mnogi starejši ljudje nimajo interneta”.

Na seji je bilo tudi precej kadrovskih zadev. Že na začetku so potrdili mandat kolegu, ki je nadomestil Zvoneta Černača. Novi svetnik v četvorki SDS bo poslej Andrej Cej (34) iz Šmihela pod Nanosom. V svet postojnskega vrtca so imenovali Loredano Ogrin Marušič, v svet glasbene šole pa Natašo Zirnstein. Za ravnateljico vrtca pa so dali pozitivno mnenje za vse tri kandidatke, ki izpolnjujejo pogoje: Brigito Česnik, Ksenijo Korče in Heleno Ule.

Njegov predlog, da se ob takih dogodkih gospodinjstva obvesti tudi z letaki, so podprli. Država še vedno ni pripravila vodovarstvenih pasov, s katerimi bi zaščitili vodna zajetja. Pripravljen je bil celo že predlog določitve območij z natančnimi zemljevidi, ki pa je bil nato umaknjen, da se pripravi povsem nov osnutek. Svetnik Dominik Fajdiga (NSi) je ob opozoril, “da ne bo vsa občina postala nacionalni park in se lahko potem iz njega samo še izselimo”.

Karmen Pahor, za njo pa tudi drugi člani občinskega sveta, so izrazili skrb, da pride do kemičnega onesnaženja, kar bi bilo neprimerno hujše. “Predstavljajte si, da se kaj takega izlije iz kakega prevrnjenega tovornjaka na avtocesti,” je bil nazoren župan Jernej Verbič, ki je prepričan, da morajo poskrbeti za rezervne vire pitne vode s pobočja Nanosa. Branko Milharčič (SD) je vprašal, kdo je kriv za zadnje onesnaženje.

“Kmetje so vedno gnojili z gnojevko, a je niso vozili s tovornjaki in prikolicami v globeli. Kovod je podal tudi ovadbe. Krivcev je več. Tudi mi, če mečemo v kraška brezna smeti, smo krivi,” mu je odgovoril župan Verbič.

TINO MAMIĆ


Najbolj brano