“Pametni se na koncu zmenijo”

Občina Hrpelje-Kozina bo Alojzu Mahorčiču vendarle podelila služnost preko svojega zemljišča, na katerem želi graditi center starejših občanov. Če ne bi popustila in ravnala pragmatično, bi na gradbeno dovoljenje za center najbrž čakali še zelo, zelo dolgo.

Občina Hrpelje-Kozina želi na območju nekdanje vojašnice na Kozini zgraditi tri milijone evrov vreden center starejših občanov. V njem naj bi živelo približno sto  starostnikov. Foto: Tina Čič
Občina Hrpelje-Kozina želi na območju nekdanje vojašnice na Kozini zgraditi tri milijone evrov vreden center starejših občanov. V njem naj bi živelo približno sto starostnikov. Foto: Tina Čič

KOZINA> Spor med občino in Alojzom Mahorčičem se vleče že nekaj časa. Občina želi na Kozini, na območju nekdanje vojašnice, zgraditi center starejših občanov, Mahorčič pa hoče preko te parcele služnost, da bi lahko dostopal do sosednje parcele. Občina je lani sicer pridobila gradbeno dovoljenje za center, vendar se je Mahorčič pritožil in junija lani je gradbeno dovoljenje padlo. Ministrstvo za okolje je odločilo, da Mahorčič v postopku izdaje gradbenega dovoljenja ne more urejati služnosti, vendar je gradbeno dovoljenje razveljavilo.

Prizadet, a pragmatičen

Razlog za to je bilo dejstvo, da občina za ta predel še ni sprejela občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN). Občinski svet je nato skušal rešiti zagato s sprejemom obvezne razlage veljavnih prostorskih aktov, vendar mora sedaj na novo začeti postopek za pridobitev gradbenega dovoljenja.

“V postopku dogovora z upravno enoto Sežana nam je bilo povedano, da bo pritožitelj, ki ni bil zadovoljen, spet lahko ugovarjal,” pravi župan Občine Hrpelje-Kozina Zvonko Benčič - Midre, prepričan, da bi novo zavlačevanje in vlaganje pritožb pri izdaji gradbenega dovoljenja povzročilo občini veliko škode. “Tukaj se čutim osebno prizadet in užaljen. Ne razumem ljudi, ki rušijo gradbena dovoljenja za take projekte, ki so v dobro naših ljudi in sosednje občine. A so me prepričali, naj popustim,” je pojasnil.

Zato je občinski svet na zadnji seji podprl njegov predlog, da se Mahorčiču vendarle prizna služnost, in sicer po robu parcele, po poti, namenjeni za dostavo. Če bodo res gradili varovana stanovanja, bo ta cesta tako ali tako prevozna, meni Benčič.

“Z vojsko se ni dalo pogovarjati”

“Pritožitelj je našemu referentu izjavil, da podpiše, da v tem primeru nima več pritožbe na postopek gradbenega dovoljenja,” je zagotovil Benčič. Mahorčič pa v izjavi za PN poudarja, da ni želel ovirati gradnje centra, le urediti dostop do sosednjega zemljišča (katerega solastnik je). V preteklosti se z Jugoslovansko armado ni dalo pogovarjati: ”Jaz sem samo zahteval legitimni dostop do svoje parcele. Ko je bila Jugoslovanska armada, se v času komunizma ni dalo pogovarjati z njo in zato je bilo, tako kot je bilo.” Zemlja je bila last njegove družine že dolgo pred tem, pove: “Zdaj je Midre malo videl, kako je. Jaz imam tudi interes, da se to uredi. Jaz nisem štopal gradbenega dovoljenja, čeprav je bilo dejansko videti tako. Dejstvo pa je, da je bila krivda na drugi strani.”

S končnim razpletom je zadovoljen: “V redu je, če se tako konča. Brez veze je bilo to po časopisih, pametni ljudje rešujejo stvari drugače, ne z metodami pritiska. Pametni se morajo na koncu zmeniti.”

TINA ČIČ


Najbolj brano