Kette ob jubileju velik navdih

Pet svečk za pet dogodkov bodo v jubilejnem letu nove šolske stavbe in poimenovanja šole po pesniku Dragotinu Ketteju upihnili na tej bistriški devetletki. Če je bila decembrska predstavitev zelo lepega koledarja nekakšen prolog v praznovanje, so v mesecu kulture s predstavitvijo slikanice upihnili prvo svečko.

Naslovnica slikanice Deček in cvet z ilustracijami desetih Kettejevih otroških pesmi      Foto: Tomo Šajn
Naslovnica slikanice Deček in cvet z ilustracijami desetih Kettejevih otroških pesmi  Foto: Tomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA> Pol stoletja delovanja šole v novi stavbi in poimenovanja po pesniku Dragotinu Ketteju, kar se je zgodilo jeseni 1963, bodo obeležili s petimi prireditvami. Kot je na uvodni dejala ravnateljica Ester Juriševič, bodo praznični dogodki sledili vse do konca leta, ko bo šola predstavila jubilejni zbornik. “Zbornik bo vseboval podatke o naši šoli in njenih nekdanjih podružnicah ter dvestoletni zgodovinski pregled osnovnega šolstva v naših krajih, kjer je začela prva šola z delom že davnega leta 1814,” je dejala ravnateljica.

Prvi dogodek jubileja je bil pester kulturni večer, v katerem so učenci vseh razredov pod mentorskim vodstvom recitirali pesmi in krajša besedila slovenskih literatov. Ob instrumentalnih nastopih pa je otroški pevski zbor šole pod vodstvom Marte Omejc zapel Kettejevo pesem Boj petehov, ki jo je uglasbil Dimitrij Grlj, bivši dolgoletni ravnatelj šole. Še posebej pa so številno občinstvo navdušili člani dramskega krožka, ki so pod mentorskim vodstvom Mateje Tominc uprizorili prizore iz življenja mladega Dragotina Ketteja. Besedilo je po literarni predlogi Silva FaturjaOče in sin in Zagorski zvonovi povzela mentorica mladih igralcev.

Poseben dogodek večera pa je bila predstavitev barvne slikanice Deček in cvet, v kateri je predstavljenih deset Kettejevih otroških pesmi, ki so jih ilustrirali učenci pod mentorskim vodstvom Romea Volk in ob računalniški pripravi gradiva Branka Zidariča. Ta zares imeniten literarni in grafični izdelek obuja k življenju žal velikokrat pozabljene Kettejeve otroške pesmi.

Slikanico, ki vsebuje uvodni tekst Silva Faturja, enega najboljših Kettejevih poznavalcev, in krajši pesnikov življenjepis, ki ga je prispevala Mateja Tominc, je predstavil Romeo Volk. Učenci razredne in predmetne stopnje so pesmi ilustrirali, Volk pa je opravil izbor njihovih del. Posebej je poudaril opremo notranjih platnic, kjer je upodobljenih nešteto različic Kettejevega portreta, kot so ga videli učenci. Ti so ilustrirali tudi naslove posameznih pesmi, tako da je celota slikanice zelo pestra in barvno bogata, kot se za vedrino Kettejevih otroških pesmi spodobi.

Slikanica je zagotovo velik poklon bralcem, pa tudi počastitev pesnika, ki je tej šoli, učencem in učiteljem vsakokrat velik navdih.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano