Dobi pomoč res tisti, ki jo rabi?

Zavod za socialno oskrbo Pristan Podnanos bo tudi v letu 2013 še naprej nudil pomoč na domu na Komenskem. Število ljudi, ki potrebujejo tovrstno pomoč, je odvisno od več dejavnikov, običajno pa se giblje med 16 in 25 uporabniki.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična 

KOMEN> Je pa na zadnji seji svetnika Iva Žvoklja (LDS) zmotilo to, da isti zavod, ki izvaja pomoč, hkrati tudi določa, kdo je do nje upravičen. “Zanima me, komu in kaj plačujemo,” je vprašal. O tem bi morali odločati tudi predstavniki občine, saj mora biti zagotovljena transparentnost delovanja, je prepričan svetnik.

Župan Danijel Božič pravi, da o delu zavoda do sedaj še ni bilo nikakršnih dvomov. Če pa bi do njih prišlo, bi jih morali preučiti.

V Ljubljani upravičenci za pomoč na domu plačujejo 3,35 evra na uro, v Komnu 5,44, v občini Hrpelje - Kozina pa 6,5 evra na uro.

Nadzor se izvaja

O pomislekih, ki so se pojavili na seji komenskega občinskega sveta, je Martin Kopatin iz Pristana za PN povedal: “Do sedaj do podobnih težav in vprašanj ni prihajalo.”

Obenem pa je pojasnil: “Je pa treba razumeti, da ne izvajamo tržne dejavnosti, ampak nudimo socialne storitve.” Tam delujejo drugačne zakonitosti. Poudaril je, da občini vsak mesec pošljejo dokumentacijo, poleg tega so tudi na očeh rednih in izrednih socialnih inšpekcij. Zato po njegovem mnenju ni mogoče, da bi do zlorab prihajalo.

V Ljubljani ceneje kot v Komnu

V komenski občini upravičenci za pomoč na domu plačujejo 5,44 evra na uro, ob nedeljah in praznikih pa je delo dražje za 40 do 50 odstotkov. Občina subvencionira 65 odstotkov cene.

Zavod Pristan izvaja pomoči na domu v sedmih slovenskih občinah. Cena v posamezni občini je odvisna od višine subvencije in ekonomske cene, ki jo izvajalec ponudi. Občina je dolžna zagotoviti 50-odstotno subvencijo. Uporabniki zato po Sloveniji plačujejo različno ceno, ki se giblje med tremi in osmimi evri na uro. V Ljubljani je cena najnižja - 3,35 evra na uro, v občini Hrpelje–Kozina pa plačujejo 6,5 evra na uro, so nam še povedali v Pristanu.

Več brezposelnih, manj pomoči na domu

Povpraševanje po njihovih storitvah je odvisno, tako pojasnjuje Martin Kopatin, od številnih dejavnikov: od informiranosti občanov, in seveda od cene. Na število uporabnikov pa vpliva tudi trenutna gospodarska kriza in z njo povezana brezposelnost, ki se je v komenski občini v letu 2012 še povečala. “Če ni služb, je več ljudi doma in lahko poskrbijo za starejše člane družine. Zato se povpraševanje po naši pomoči v takih razmerah zmanjšuje,” je še povedal direktor zavoda Pristan. Več kot polovica uporabnikov, ki jih zaposleni zavoda v občini obiskujejo, je starejših občanov.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano