Bo sežanska bolnišnica “rešila” hospic?

Nad hišo hospic, edino tovrstno hišo v Sloveniji, v kateri skrbijo za umirajoče bolnike, že od vsega začetka visi nerešeno vprašanje financiranja. Odločitev, ali bo skrb za zdravstveno nego prevzela Bolnišnica Sežana, bo sprejeta naslednji teden.

Edinemu hospicu v državi konec leta grozi zaprtje Foto: Bogdan Macarol
Edinemu hospicu v državi konec leta grozi zaprtje Foto: Bogdan Macarol

LJUBLJANA, SEŽANA> Prva slovenska hiša hospica je, po vzorih iz tujine, odprla svoja vrata v Ljubljani konec leta 2010. Hiša ima dvanajst enoposteljnih sob, ki so ves čas zasedene 80-odstotno. “Letos smo imeli v prvih devetih mesecih tu 89 pacientov in zraven 205 njihovih svojcev. Približno pol jih je bilo iz Ljubljane, ostali iz drugih delov Slovenije in kar tretjina je bilo mlajših od 65 let. Denar za delovanje hospica zagotavljamo iz donacij, sredstev Mestne občine Ljubljana ter iz oskrbnin,” je podpredsednica Slovenskega društva hospic (SDH) Petra Kersnič razložila sistem, ki je ob številnih prostovoljcih nekako deloval do sedaj.

SDH iz državnega proračuna doslej ni dobilo niti evra, čeprav je bil tam zanj rezerviran že v letu 2010, 2011 in letos. Javni denar za zdravstveni del oskrbe v hospicu namreč lahko prejme le za to usposobljena ustanova, kar pa SDH ni.

Hospicu so za dostop do teh nujnih sredstev zato že pred dvema letoma predlagali sodelovanje s sežansko bolnišnico, ki izvaja tudi podaljšano bolnišnično zdravljenje, kasneje tudi z Negovalno bolnišnico v Ljubljani. Toda nobena od predlaganih rešitev za hospic ni bila sprejemljiva. Letos se je hospic tako znašel v izjemno težkem finančnem položaju, ki že grozi, da bo hiša konec leta morala zapreti svoja vrata, opozarjajo v SDH.

Po usklajevanjih med društvom, ministrstvom za zdravje in zdravstveno zavarovalnico naj bi zdaj spet skušali predati zdravstveni del oskrbe sežanski bolnišnici in s tem izkoristiti tudi javna sredstva.

“Izvajanja zdravstvene nege, ki bi se financirala iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja, lahko izvajajo le bolnišnice. V hospicu bi se nam skladno z evropskimi normativi izšlo, če bi bilo v hiši vsaj 17 bolnikov,” nam je včeraj povedala direktorica sežanske bolnišnice mag. Silvana Šonc.

Podrobnosti naj bi vsi deležniki dorekli prihodnji teden. Verjetno pa bo to rešitev le za nekaj let, dokler bi društvo pridobilo koncesijo za izvajanje institucionalnega varstva.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano