Zaradi prepovedi prodaje ankaranskih zemljišč v težavah Luka Koper

Zaradi odločitve ustavnega sodišča, ki je Mestni občini Koper prepovedalo odsvojitev in obremenitev premoženja na območju občine Ankaran v konstituiranju, se s težavami sooča tudi Luka Koper.

V Luki Koper  nimajo razpoložljivih parcel za odlaganje morskega mulja, ki se nabira ob poglabljanju bazenov v luškem akvatoriju, saj je ustavno sodišče Mestni občini Koper prepovedalo odsvojitev in obremenitev premoženja na območju občine Ankaran v konstituiranju
V Luki Koper nimajo razpoložljivih parcel za odlaganje morskega mulja, ki se nabira ob poglabljanju bazenov v luškem akvatoriju, saj je ustavno sodišče Mestni občini Koper prepovedalo odsvojitev in obremenitev premoženja na območju občine Ankaran v konstituiranju 

KOPER> Trenutno v Luki namreč nimajo razpoložljivih parcel za odlaganje morskega mulja, ki se nabira ob poglabljanju bazenov v luškem akvatoriju.

Prepoved koprski občini, da razpolaga z nepremičninami na območju formalno ustanovljene, a ne še konstituirane občine Ankaran (ta naj bi dokončno zaživela po prihodnjih lokalnih volitvah leta 2014), je začasna in velja do končne odločitve ustavnih sodnikov glede ureditve razmerij in pravice razpolaganja z nepremičninami na območju nove občine.

Sklep sodišča otežuje razvojne projekte koprskega pristanišča

Mestna občina Koper se je že morala odpovedati dražbam ankaranskih nepremičnin, sklep sodišča pa otežuje tudi razvojne projekte koprskega pristanišča, ki delno leži tudi na območju občine Ankaran. Tiskovni predstavnik Luke Koper Sebastjan Šik je pojasnil, da gre v primeru pristanišča za parcele, ki ležijo na bodočih mejah državnega prostorskega načrta. Danes so prazne in na razpolago za širitev pristanišča.

Težava tiči v tem, kot je pred dnevi zagato povzel časnik Delo, da je država sprejela državni prostorski načrt, ni pa uredila lastništva oziroma odkupila zemljišča. Tako mora Luka, če hoče kar koli narediti, dobiti dovoljenje zemljiškoknjižnega lastnika. V zemljiški knjigi je na zemljišče vpisana občina Koper, ki z zemljiščem, kot rečeno, ne sme razpolagati, na to, da bo v zemljiško knjigo vpisana občina Ankaran, pa bo treba počakati vsaj nekaj let.

Ovira pri poglabljanju bazenov

Kot pojasnjuje Šik, tako odločitev sodišča zanje konkretno “pomeni, da v tem trenutku nimamo razpoložljivih parcel, kamor bi lahko odlagali morski mulj”. Bazene v luškem akvatoriju morajo namreč neprestano poglabljati. Prav tako trenutna situacija otežuje načrt, da bi v letu 2013 poglobili obalo na kontejnerskem terminalu do globine 14 metrov, pojasnjuje Šik.

S poglobitvijo dna bi bil Koper bržkone tudi konkurenčnejši sosednjemu pristanišču v Trstu, kjer je globina morja 18 metrov.

Mulj na druga zemljišča ali v Atlantik?

V Luki v tem trenutku iščejo alternativne rešitve, vendar za zdaj ni mogoče reči nič konkretnega. Tako po eni strani iščejo druge parcele v zaledju pristanišča, ki so v lasti drugih pravnih subjektov od občine Koper in ki bi lahko prišle v poštev za odlaganje mulja, prav tako pa tehtajo sicer dražjo možnost, da bi morski mulj odpeljali in ga odvrgli v Atlantiku. Vse opcije so v tem trenutku odprte, vendar v Luki verjamejo, da bodo, tudi v sodelovanju z državo, našli ustrezno rešitev, dodaja Šik.

Primer kaže, da lahko razdeljenost Luke na dve občini močno vpliva in škoduje poslovanju pristanišča, ugotavlja Šik, čeprav je treba vzeti v zakup, da gre za neko vmesno obdobje, ki je še najmanj dorečeno: “Smo v situaciji, ko imamo opravka s parcelami, za katere se ne ve natančno, čigave bodo.”

Če bi bilo lastništvo parcel dokončno določeno, bi v Luki vsaj vedeli, kdo je njihov sogovornik in na katera vrati bi morali potrkati, je še pojasnil Šik.

STA


Najbolj brano