V štirih letih za 160.000 evrov odvetniških storitev

Z računa Univerze na Primorskem (UP) je v slabih štirih letih odteklo dobrih 160.000 evrov na račun odvetnika Velimirja Cugmasa. Po prepričanju avtorjev anonimnega dopisa o nepravilnostih na UP je bil ta denar porabljen nenamensko in v določenih primerih po nepotrebnem. Ne drži, odgovarjajo v rektoratu.

 Foto: Ilona Dolenc
Foto: Ilona Dolenc

KOPER > Prvo nakazilo odvetniku Velimirju Cugmasu (v višini 6999 evrov) je šlo z UP decembra 2009, je razvidno s spletne aplikacije Supervizor. Visokemu začetnemu znesku so do marca 2012 sledila redna mesečna nakazila v višini 1680 evrov, nato pa so se zneski občutno povišali. Tako je Cugmas v obdobju od lanskega aprila do letošnjega oktobra s pravnim svetovanjem UP in z njenim zastopanjem zaslužil kar 107.862 evrov.

UP: Bil je najcenejši

Avtorji anonimne prijave, ki je te dni zakrožila po medijih, že pred tem pa prispela tudi na naslove organov nadzora in pregona, trdijo, da je bil Cugmas izbran brez razpisa, UP pa da ga plačuje iz sredstev za izobraževanje in za investicije, torej nenamensko. Precej stroškov z njim pa da je bilo povsem nepotrebnih.

K pojasnilom v zvezi z domnevno spornim sodelovanjem z odvetnikom Cugmasom je vodstvo univerze že v začetku leta pozvala Komisija za preprečevanje korupcije. V odgovoru KPK, ki so ga nam ga iz rektorata posredovali kot odgovor na našo novinarsko poizvedbo, navajajo razloge za tako visoke stroške z odvetnikom.

Cugmasa so izbrali po postopku o oddaji javnega naročila na podlagi metode zbiranja najugodnejših ponudb, pravijo. Poleg njegove so imeli na mizi še dve ponudbi. Ob sklenitvi pogodbe so se z njim dogovorili za dve vrsti storitev - prvič, za pravno svetovanje, drugič, za zastopanje pred sodišči, v zagovorih ter za izdelavo pisnih vlog in aktov. Glede svetovanja so se dogovorili za mesečni pavšal, za zastopanje in ostalo pa so se dogovorili za plačilo po odvetniški tarifi. Od lanskega marca se je plačilo povečalo, ker se je zaradi odpovedi in številnih sodnih sporov povečal tudi obseg odvetnikovih storitev, pravijo v rektoratu.

Največ denarja za tožbo v zvezi s kampusom Livade

Dodajajo, da se največji delež plačila nanaša na tožbo proti družbi Bevk Perović arhitekti. Prav za to plačilo in za plačilo Cugmasovih storitev v zvezi z zapleti pri nadzoru gradnje kampusa Livade - skupaj naj bi šlo za slabih 43.000 evrov - avtorji anonimnega dopisa trdijo, da sta bili nepotrebni.

Z družbo Bevk Perović arhitekti je že prejšnji rektor, Rado Bohinc, sklenil pogodbo za projektiranje kampusa Sonce za več kot 3,5 milijona evrov, “čeprav projekt ni imel zagotovljene finančne konstrukcije za njegovo izvedbo”, poudarjajo v rektoratu. Arhitekti niso pristali na sporazumno prekinitev pogodbe, zato je UP dosegla razvezo z mediacijo. “Zaradi izjemno visokih pogodbenih vrednosti so bili skladno z veljavno odvetniško tarifo tudi računi odvetnika temu primerno visoki,” utemeljujejo. ID


Najbolj brano