Novakov prihod v upravo za Luko bolj eksploziven kot Mišičev

Gašpar Gašpar Mišič se je delničarjem pohvalil, da se je vrednost delnice Luke v pol leta od njegovega prihoda v podjetje strmo dvignila. Njegovo izjavo smo vzeli zares in si pobliže ogledali ples delnic Luke v zadnjem obdobju.

KOPER > Ta kaže, da je tečaj delnice Luke zares eksplodiral šele januarja, ko je v upravo prišel še četrti član Andraž Novak, ki je zdaj začasno prevzel vodenje Luke.

Pogledali smo, kako se je v zadnjem obdobju gibala delnica Luke in kdo je podjetje vodil. Septembra lani, denimo, ko je Gašpar Gašpar Mišič prevzel vajeti Luke, je vrednost delnice sprva padala. Kot kaže naš graf, bi se po Mišičevem zgledu pravzaprav tudi novi nadzorniki Luke lahko hvalili, da se je tečaj delnice opazno obrnil navzgor oktobra, ko so prav oni prevzeli nadziranje podjetja. A kaj, ko je tečaj nato spet zanihal rahlo navzdol in tam vztrajal še nekaj tednov.

Šele ko je bila januarja uprava Luke Koper končno popolna, ko so dobili člana uprave za operativo in trženje Andraža Novaka, se je začela strma rast vrednosti delnice. Kdor si privošči lahkotno sklepanje, lahko trdi, da so si trgi z Novakom najbrž oddahnili, da je v upravi Luke končno vsaj eden, ki prihaja iz pristaniškega posla.

Nekateri so Mišiču, ki si pripisuje zasluge za rast vrednosti delnice, že ugovarjali, pa ni nujno, da so borzni strokovnjaki, dovolj so izkušnje izpred osmih let. Če namreč primerjamo samo tečaj delnice Luke in podatek, kdo jo je kdaj vodil, moramo tako ali tako ugotoviti, da je bil daleč najuspešnejši šef Luke Robert Časar, ki je zdaj pravnomočno obsojen zaradi nezakonitih poslov v Luki in je na begu. A ravno po njegovem prihodu v podjetje je delnica Luke kmalu začela rasti in v vrhu konjunkture konec leta 2007 dosegla rekordno vrednost 113 evrov. No, potem - prav tako še pod njegovim vodstvom - je tudi strmo padla, tako kot je po septembru leta 2008 s svetovno krizo padel tudi slovenski borzni indeks.

To zgoraj so seveda le špekulacije, ki kažejo, da gibanja vrednosti delnic ne kroji (samo) vodstvo podjetja, ampak je še veliko drugega zraven. Sredi aprila pred desetimi leti se je z delnico Luke trgovalo po 32 evrov, sredi letošnjega aprila je bil njen tečaj 17 evrov, torej za polovico nižji kot pred desetletjem. Vmes je kdo s prodajo odlično zaslužil, denimo, okoli avgusta leta 2008, ko se je tečaj povzpel proti 114 evrom, ali pa veliko izgubil, če je moral prodati sredi leta 2012, ko je bila delnica Luke vredna komaj dobrih šest evrov.

Razlogov za sedanjo razveseljivo rast vrednosti delnice je torej več, precej več od tega, da je v Luko prišel in iz nje odšel Mišič. Analitik Matej Justin iz Alte Invest je za PN že spomnil, da so bile delnice Luke več let podcenjene, zato je zdaj rast toliko bolj občutna. Navzgor jih gotovo poganja tudi gospodarsko okrevanje na nekaterih ključnih trgih Luke in tudi rezultati Luke za leto 2013 ter za prvi kvartal letos, ko je upravo Luke vodil Mišič, so razveseljivi.

Za delničarje pa bo tako ali tako najbolj pomembno, da bodo dobili dividende. Lani so jih dobili po petih letih suše, in sicer po 0,17 evra na delnico.

KATJA GLEŠČIČ


Najbolj brano