Ne v kuhinjo ne za pult, še naprej v šolo

V Srednji šoli Izola, ki se je do nedavnega imenovala Srednja gostinska in turistična šola, bo pouk prav kmalu končalo 18 dijakov programa gastronomske in hotelske storitve (dvanajst kuharjev in šest natakarjev). Bodo dobili delo?

Na zaključnem izpitu so morali dijaki tudi postreči goste in pokazati, da je tudi vodo treba znati  pravilno natočiti Foto: Mirjana Cerin
Na zaključnem izpitu so morali dijaki tudi postreči goste in pokazati, da je tudi vodo treba znati pravilno natočiti Foto: Mirjana Cerin

IZOLA > Ravnateljica šole Adelija Perne meni, da bi se prav vsi lahko že v kratkem zaposlili.

Pripravili so morsko obarvan menu: hladna predjed - hobotnica v solati, bakala na popečeni rezini zeliščnega kruha in carpaccio brancina, topla predjed - špargljeva kremna juha z ocvrtim grahom in rižota s škampi v sirovi košarici, glavna jed - tournedos s tartufi, ocvrti telečji file po pariško na pireju iz jajčevca, zelenjavna loparnico in berivka z redkvico v solati, sladica - ananasov parfe na medenem biskvitu s karamelno kremo.

Povpraševanje večje od ponudbe

“Če upoštevamo razpise hotelirjev in gostincev, tudi portoroških, promocijske dneve poklicev in informacije, ki krožijo, v hotelih in gostilnah povprašujejo celo po večjem številu tovrstnega kadra. Ampak naši dijaki raje nadaljujejo šolanje in se po dveh letih izobrazijo za gastronomskega tehnika,” pravi Pernetova.

Za to bolj krivi slabe plače v panogi kot naporne urnike. “Začetne plače so minimalne, razen v odličnih gostilnah, kjer novopečeni kuharji in natakarji hitro dobijo priložnost, da se izkažejo. Potem se lahko njihove plače hitro zvišajo, čeprav se o konkretnih zneskih javno ne govori. Mislim pa, da dobremu kuharju ni težko dobiti 2000 evrov neto na mesec ali dobremu natakarju 1500 evrov.” Dodaja še, da je šefovski kader v hotelih dobro plačan. Njihovi dijaki dobivajo štipendije.

Več vpisov kot pred leti

Vsi ti razlogi najbrž botrujejo boljšemu vpisu na šolo. Lani je programa gastronomske in hotelske storitve končalo 16 dijakov, prihodnje leto naj bi jih 24. Poln oddelek prvega letnika z 28 učenci bodo imeli tudi v novem šolskem letu 2014/15. Prevladujejo učenci, doma iz istrskih občin. Kar nekaj od tistih, ki začnejo šolanje, pa ga ne dokonča; pred tremi leti se jih je v ta poklicni program vpisalo 28, 18 pa ga bo čez nekaj dni končalo.

Od tega jih je deset že opravilo zaključni izpit, preostali ga bodo v tem tednu. Na zaključnem izpitu so eni kuhali, drugi stregli, pri tem sta jih ocenjevala učitelja praktičnega pouka strežbe in kuharstva Branko Miklobušec in Irena Ličen. Svoje znanje so morali še zagovarjati pred tričlansko komisijo.

Še več dijakov za poklic gastronom hotelir kot v Srednji šoli Izola v zadnjem času beležijo na sorodnih šolah v Celju in Mariboru. Tam se mladi nadejajo zaposlitve v Avstriji in Nemčiji, v Izoli pa tudi v Italiji in na križarkah.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano