Kdaj bo labod zamenjal grdega račka

Izolska občina do 3. marca zbira ponudbe za podelitev 50-letne stavbne pravice za dotrajan objekt na Velikem trgu 3 in Spinčičevi 3, ki pa se nahaja na izjemni lokaciji, v bližini izolskega mandrača.

Objekt, v katerem občina  snuje družinski hotel,    kazi okolico izolskega mandrača. Tudi njegova varnost je vprašljiva.    Foto: Mirjana Cerin
Objekt, v katerem občina snuje družinski hotel, kazi okolico izolskega mandrača. Tudi njegova varnost je vprašljiva.  Foto: Mirjana Cerin

IZOLA > Stavbno pravico je skušala doslej že dvakrat podeliti, najprej podjetju Lados oziroma Nenadu Francuzu, potem pa še podjetju Čevelj & čevelj, torej Edvardu Jankoviču, lastniku gostilne Ribič, ki se naslanja na omenjeno stavbo. V obeh primerih je bila neuspešna.

Leta 2010, v obdobju župana Tomislava Klokočovnika, se je za posel zanimal Nenad Francuz, vendar ni vplačal 20.000 evrov varščine (tokrat jo občina vrednoti na “le” 6000 evrov). Ob odpiranju ponudb se je izkazalo tudi, da ga bolj zanimajo sosednje parcele. Lani se je na poziv občine prijavil Edvard Jankovič, a z njo ni sklenil pogodbe.

Ponudbe bodo odprli 5. marca. Izbrani ponudnik bo v zameno za stavbno pravico plačeval najmanj 11.520 evrov letnega nadomestila, ki ga bo lahko poravnaval v štirih obrokih. Občina dopušča, da bi mu stavbo pravico po 50 letih podaljšali. Ob njenem prenehanju pa naj bi mu, kot lastniku stavbe, delno povrnili vplačane zneske, in sicer za polovico povečane tržne vrednosti nepremičnine.

Tedaj je bilo slišati, da bi ob mandraču uredil hostel s 15 sobami oziroma 150 ležišči, kot nekakšno nadgradnjo gostilne, ki jo upravlja od leta 1991. Hostel menda zato, ker na Velikem trgu ni prostora za ureditev parkirnih mest, ki so za hotel nepogrešljiva.

Kje se je v dogovorih z občino zataknilo, ni znano. Maja lani je Jankovič v Portorožu odprl hostel Europa z osmimi sobami in 49 ležišči, vreden 240.000 evrov. Na vprašanje, ali se bo v Izoli znova potegoval za gradnjo družinskega hotela, pa nam pred dnevi ni želel odgovoriti, češ da se mora najprej dogovoriti z občino.

Ta pa, zanimivo, doslej ni izpeljala načrtov o delnem rušenju stavbe. Porušiti bi morala tretje nadstropje in drugo, ki je najbolj dotrajano. Gradbeno dovoljenje je občina dobila že leta 2007 in ga dve leti zatem podaljšala. Leta 2011 pa je poteklo tudi podaljšano dovoljenje, potrjuje načelnik izolske upravne enote Branko Andrejašič.

Po prvotnih načrtih bi morali objekt po delni rušitvi rekonstruirati in nadzidati. Spodaj bi ostal gostinski lokal, zgoraj bi na novo zgradili stanovanja. Občina je za takšno rešitev pripravila idejno zasnovo, pozneje pa si je glede stanovanj premislila. “Imetnik stavbne pravice bo moral celovito obnoviti objekt na Velikem trgu 3 in Spinčičevi 3. Ali ga bo potrebno rušiti ali pa bo zadostovala rekonstrukcija, bo razvidno iz projektne dokumentacije,” pravijo zdaj v občinski upravi.

Od imetnika stavbne pravice pričakujejo, da bo objekt uredil v družinski hotel s spremljajočimi dejavnostmi, kot je wellness center. Potrebna parkirna mesta mora predvideti zunaj Velikega trga. Dve leti zatem, ko bo pridobil uporabno dovoljenje za hotel, pa bo moral občini predložiti dokazila o novih zaposlitvah. V nasprotnem primeru bo plačal kazen, 5000 evrov za vsako delovno mesto, ki ga bo zgolj navedel v prijavi, ne pa tudi umestil v hotel.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano