Iz druge roke za še tako plitek žep

Na koprski tržnici, v prvem nadstropju, je odprla vrata trgovina z rabljenimi oblačili za mladino in odrasle. V njej je mogoče skoraj za drobiž kupiti pulover, jopico in celo bundo. “Naše stranke imajo občutek, da je denar še nekaj vreden,” pravi Andrej Karničar.

Stranke  imajo občutek, da je denar še nekaj vreden, pravi Andrej Karničar Foto: Nives Krebelj
Stranke imajo občutek, da je denar še nekaj vreden, pravi Andrej Karničar Foto: Nives Krebelj

KOPER>“Trgovino z rabljenimi oblačili imajo v Ljubljani in Mariboru. Zakaj je ne bi odprli še v Kopru?” je pred časom razmišljal Andrej Karničar. V tujini so tovrstne trgovine že dolgo znane in precej oblegane. Zavihal je rokave in odprl trgovino na koprski tržnici. Odprta je od ponedeljka do sobote dopoldan, v sredo pa tudi popoldan. Vanjo zahajajo dve vrsti strank: tiste, ki oblačila prinašajo, in tiste, ki jih kupujejo. “Nekatera oblačila nabavimo v tujini, največ v Nemčiji. Večino pa nam jih prinesejo občani. Oblačila jemljemo v komisijski odkup in ob tem podpišemo pogodbo. Ceno za posamezen kos določimo skupaj s stranko, ki ga prinese,” pravi Karničar. Priznava, da je včasih težko določiti ceno oblačil, saj so stranke navezane nanje, prav tako so zanje plačale veliko več.

Nobeno oblačilo, ki ga prodajajo v trgovini, namreč ne stane več kot 20 evrov. Kavbojke priznanih znamk, denimo, stanejo največ deset evrov, druge od tri do šest. Puloverje in jopice je mogoče kupiti za dva evra, bunde tudi samo za en evro, usnjene jakne za tri, volnen plašč pa za deset evrov. Tistemu, ki je oblačilo prinesel v prodajo, pripada 55 odstotkov denarja, trgovcu pa 45.

“Veliko ljudi noče po oblačila na Rdeči križ ali Karitas. Ne morejo pa si privoščiti, da bi jih kupili. Namen trgovine je ponuditi jim to možnost,” je povedal Karničar. V dveh tednih, kolikor je trgovina odprta, se je zgodilo, da stranka ni vedela, da gre za oblačila iz druge roke.

“Zbrala je nekaj stvari, ki so ji bile všeč, in vprašala, kje jih nabavljamo. Ko sem ji povedal, da so rabljena, jih je vrnila in odkorakala iz trgovine,” opisuje sogovornik. Še bolj presenečen je bil, ko je nek možakar ponujal v prodajo oblačila, ki jih je vzel na Karitasu. “Seveda jih nisem sprejel,” je zatrdil Karničar.

NK


Najbolj brano