Ankarančani s tožbo nad gradbeno dovoljenje Luki Koper

Občina Ankaran v ustanavljanju, ki jo predstavlja svet Krajevne skupnosti (KS) Ankaran, je vložila tožbo v upravnem sporu zoper gradbeno dovoljenje, ki ga je ministrstvo za infrastrukturo in prostor izdalo Luki Koper za gradnjo in zapolnitev kasete, kamor naj bi ob poglabljanju prvega luškega bazena odlagali izkopni material.

Svet KS Ankaran  je predlagal sklenitev tripartitnega dogovora z vlado in Luko Koper za ureditev odnosov in razmerij v postopkih prostorskega umeščanja pristanišča na območju Ankarana Foto: Jaka Jeraša
Svet KS Ankaran je predlagal sklenitev tripartitnega dogovora z vlado in Luko Koper za ureditev odnosov in razmerij v postopkih prostorskega umeščanja pristanišča na območju Ankarana Foto: Jaka Jeraša

ANKARAN > Na seji 3. decembra so v svetu KS ugotovili, da je bilo gradbeno dovoljenje izdano v nasprotju s predhodnim sklepom sveta KS, poleg tega pa ne upošteva zaščite interesov Občine Ankaran. Po njihovi oceni prav tako ni izdano v skladu z zakonodajo in predpisi.

V tožbi v upravnem sporu Ankarančani sodišču predlagajo, da odločbo o izdaji gradbenega dovoljenja v celoti odpravi oziroma razveljavi.

Za predsednika uprave Luke Gašparja Gašparja Mišiča pa je nerazumljivo, da se na plečih družbe bijejo lokalni politični boji: "Škodovati gospodarskemu subjektu, kot je Luka Koper, pomeni dolgoročno škodovati tudi interesom Ankarana, saj je od projekta poglabljanja in s tem povezanim odlaganjem mulja odvisna prihodnost kontejnerskega terminala, kar je strateški razvojni projekt družbe Luka Koper, lokalne skupnosti in Slovenije." V Luki si bodo po njegovih besedah še naprej prizadevali za sodelovanje in dobre odnose s sosedi, tudi v Ankaranu, pri čemer Mišič ugotavlja, da v tem času nihče ni poskusil najti možnosti za ohranitev celovitosti Mestne občine Koper in s tem tudi pristanišča. "Vendar nikoli ni prepozno, da se vsi deležniki usedejo za skupno mizo in še enkrat soočijo vse morebitne prednosti in slabosti razdruževanja," je dodal.

Predlagajo tripartitni dogovor z vlado in Luko Koper

Svet KS Ankaran je poleg tega predlagal sklenitev tripartitnega dogovora z vlado in Luko Koper za ureditev odnosov in razmerij v postopkih prostorskega umeščanja pristanišča na območju Ankarana.

Njihovi pozivi in opozorila ministrstvu za infrastrukturo in prostor, Mestni občini Koper, Upravni enoti Koper, Luki Koper in drugim deležnikom, da se brez ustreznih soglasij Občine Ankaran v ustanavljanju vzdržijo vsakršnih postopkov ali pravnih zavez, ki lahko pomenijo protipravna dejanja in celo nespoštovanje odločbe ustavnega sodišča, so bili v tem primeru po njihovem prepričanju povsem ignorirani.

Gradbeno dovoljenje bi lahko zavrlo širitev pristanišča

Izdano gradbeno dovoljenje Luki Koper tako “ponovno predstavlja odklon v smeri nadaljnjega nepotrebnega poglabljanja konfliktov in bo zaradi dolgotrajnih pravdnih sporov lahko tudi zavrlo ali začasno celo preprečilo nadaljnjo širitev pristanišča na območju Občine Ankaran,” napovedujejo.

Kot so poudarili, so pobude podali dobronamerno v smislu skrbi za ohranjanje kakovosti bivanja in življenja prebivalcev ob pristanišču ter za spoštovanje slovenskega pravnega reda: “Zavrnitev ankaranskih predlogov zato ni logična, še manj pa razumna.”

Ankarančani: Vodstvo koprske občine narekuje neupoštevanje stališč

Ankarančani obenem ocenjujejo, da je bilo neupoštevanje njihovih stališč v postopkih izdaje gradbenega dovoljenja “dirigirano, naročeno in zahtevano s strani vodstva Mestne občine Koper, v čigar lovke lokalne politične preračunljivosti se je zapletlo tudi novo vodstvo Luke, in ki dosledno ne priznava (si ne zmore priznati), da območje ustanovljene Občine Ankaran že več kot dve leti ni več znotraj (pristojnosti) Mestne občine Koper”.

Zato tudi nadzornemu svetu Luke predlagajo, da “problematiki nedavnih spornih poslovnih dejanj družbe v povezavi s pridobitvijo stavbne pravice na območju Občine Ankaran posveti ustrezno pozornost in da prepreči nadaljnje vpletanje Luke Koper v vsebine lokalne samouprave skupnosti Ankarana”.

“Ankarančani ne ovirajo razvoja kopenskega dela pristanišča”

Hkrati v Ankaranu poudarjajo, da razvoja kopenskega dela pristanišča ne rušijo in ne ovirajo Ankarančani, ter da tudi pravočasna poglobitev plovnega kanala v prvi bazen zaradi vložene tožbe ni ogrožena. Kljub stališču, da je predviden gradbeni poseg okoljsko sporno početje, so namreč zaradi njegovega pomena pri ohranjanju konkurenčnosti pristanišča dali soglasje h gradnji kasete na sosednji parceli na območju Občine Ankaran, ki je v lasti države.

Poglabljanje luškega bazena je nujno za vplutje večjih ladij z večjim številom zabojnikov. Luka je od pristojnega ministrstva v začetku novembra prejela gradbeni dovoljenji za gradnjo in zapolnitev kaset, ki bosta služili za odlaganje izkopnega materiala pri poglabljanju prvega luškega bazena na predelu operativne obale za pretovor zabojnikov. Vrednost del za prvo kaseto je nekaj več kot 1,7 milijona evrov, za gradnjo sporne kasete pa nekaj manj kot 1,2 milijona evrov.

STA


Najbolj brano