Za obnovo gradu Vipolže štiri ponudbe

Začetek gradbenih del pri obnovi gradu Vipolže se je nekoliko zavlekel. Namesto tega so na ministrstvu, pristojnem za kulturo, šele zbrali ponudbe za gradbena dela in nadzor nad njimi.

Grad Vipolže bodo najbrž začeli obnavljati še letos  Foto: Leo Caharija
Grad Vipolže bodo najbrž začeli obnavljati še letos  Foto: Leo Caharija

DOBROVO> Za vsako so prejeli po štiri ponudbe in po izboru izvajalca konec meseca bi obnovo vendarle lahko začeli še v letošnjem letu.

11 milijonov evrov za obnovo

Obnova gradu Vipolže v Goriških Brdih je trenutno ena največjih naložb na Goriškem. Zanjo je občina Brda letos prejela odločbo vladne službe za financiranje zajetne naložbe v ta kulturni objekt. Obnova bo veljala 11 milijonov evrov, pri čemer bodo 85 odstotkov denarja dobili iz evropskih skladov za regionalni razvoj, preostalih 15 odstotkov pa bo prispevalo ministrstvo.

Obnovo bi morali začeti že letos spomladi in jo skleniti do konca prihodnjega leta. Vendar se ti časovni roki zamikajo, zato že razmišljajo, da bi zaprosili za odlog, je povedal direktor občinske uprave Brda Andrej Markočič.

Po Markočičevih besedah bi postavljene roke še nekako ujeli, če ne bi prišlo do pritožb ob izbiri izvajalca gradbenih del. Obnovo bi namreč lahko pospešili tudi tako, da bi restavratorska dela v gradu, ki jih bo izvajal državni restavratorski center, potekala istočasno z gradbenimi deli.

Najtežja bo gradnja prostora za dvigalo

Grajska stavba je prazna in že dolgo propada. Doslej so obnavljali le streho, ob prenovi pa bo potrebno narediti tudi betonske plošče med nadstropji. “Najtežji del bo zagotovo gradnja prostora za dvigalo, saj bo treba pazljivo rezati kamenje, ker bi se sicer lahko stavba porušila,” je ob lanskem obisku predsednika države Danila Türka povedala arhitektka obnove gradu Andreja Ravljan.

Obnova gradu Vipolže bo zelo zahtevna, zato je tudi tako draga, je prepričana arhitektka. “Objekt je tako propadel, da bo potrebna tudi temeljita konstrukcijska obnova ter seveda obnova fasade,” je še dejala Ravljanova.

Z novo podobo tudi okolica

Novo podobo bo dobila tudi okolica. Porušili bodo vse okoliške objekte v sklopu grajskega parka. Okolica bo urejena tudi tako, da težja vozila do gradu ne bodo imela več dostopa, nekoliko odmaknjeno bo tudi parkirišče za osebna vozila, ki ga bodo pozneje ozelenili. V grajskem parku bodo uredili poti in postavili klopi za obiskovalce.

Multikulturni kongresni center

Občina Brda je skupaj z ministrstvom, pristojnim za kulturo, ki je kot upravljavec spomenika državnega pomena investitor obnove, iskala tudi pravo vsebino za ta objekt. Odločili so se, da v gradu uredijo multikulturni kongresni center. V kleti bodo uredili vinsko klet z evropsko vinoteko, degustacijsko sobo in razdelilno kuhinjo, v pritličju vhodno avlo z recepcijo, kavarno in veliko dvorano, v nadstropju pa bodo luksuzni apartmaji.

STA


Najbolj brano