Uporabniki bi nadzirali Kenog

Nadzorniki podjetja Kenog morajo od uprave družbe zahtevati, naj do januarja pripravi takšen program optimizacije poslovanja, ki bo pocenil daljinsko ogrevanje v Novi Gorici, zahtevajo mestni svetniki.

 Foto: Ambrož Sardoč
Foto: Ambrož Sardoč

NOVA GORICA > V ceno daljinskega ogrevanja v mestu, kjer je na omrežje priklopljenih 77 stanovanjskih blokov, nikakor pa ne vse večje poslovne stavbe, so oči javnosti uprte od lanske pozne jeseni. Tedaj je mestni svet začel obravnavati odlok o oskrbi s toplotno energijo v mestu, kar opravlja javno podjetje Kenog, a ga potem ploh ni potrdil. Vmes so namreč tudi zaradi določil v osnutku tega dokumenta nekateri uporabniki daljinskega ogrevanja sprožili proteste. Nato je nastala civilna pobuda, začelo se je razpravljati, kako storitev poceniti.

Komisija: dalo bi se poceniti

Protesti so privedli do tega, da je mestni svet oktobra potrdil petčlansko komisijo, v kateri so bili tudi predstavniki uporabnikov daljinskega ogrevanja in ki je pregledala poročilo o lanskem poslovanju Kenoga. Če strnemo in poenostavimo, je komisija ugotovila, da bi lahko podjetje kar znižalo stroške v preteklem letu in s tem ceno “centralne kurjave” za uporabnike. V prihodnje pa naj bi bilo možno to storitev poceniti tudi z zamenjavo goriva, in sicer zemeljskega plina z lesnimi sekanci, ter z uvedbo soproizvodnje toplote in elektrike.

Komisija je svetnikom predlagala, naj potrdijo več sklepov, tudi to, naj v nadzorni svet Kenoga imenujejo predstavnike uporabnikov, kakor še, naj nadzorniki zamenjajo upravo, če ugotovijo, da ta ne bi zmogla poceniti ogrevanja. Mestni svet pred mesecem dni poročila ni obravnaval, saj je sprejel predlog SDS, da je treba prej dobiti odzive vodilnih v Kenogu. S tem je sicer sprožil tudi ogorčenje civilne pobude, želeni odziv pa je dobil v četrtek zvečer.

Prej bo treba kaj vložiti

Predsednik nadzornega sveta Kenoga Mitja Gorjan je povedal, da sklepov, kakršne je predlagala komisija, ne podpirajo. Dodal je, da je poročilo polno napak, poudaril je, da v zdajšnjih razmerah Kenog ne more delati čudežev. “Podpiram rešitve za pocenitev, a pri zniževanju stroškov in ukrepanju je trebe upoštevati več dejavnikov,” je dejal Gorjan. Izrazil je tudi bojazen, da podjetje tudi zato, ker proda znatno manj energije kot pred leti, kmalu morda ne bo pokrivalo rednih stroškov. Ponovil je, da je omrežje dotrajano in da marsikatera stavba, tudi v javni lasti, ni priklopljena na vročevod, čeprav bi lahko bila. “Želel bi opozoriti, da problemov ni mogoče reševati na predlagani način,” je pojasnila zaključil Gorjan.

V razpravi so mestni svetniki načeloma soglašali, da je treba stremeti k čim cenejšemu ogrevanju. Posvetili so se tudi temu, zakaj ne bi uredili kotlovnice na lesno biomaso in izkoriščali kurivo iz trnovskih gozdov.

Hkrati pa je bilo slišati dokaj različna mnenja, kako ukrepati in kaj skleniti, obenem pa niso (še) našli odgovora na vprašanje, ali je po predpisih mogoče v nadzorni svet Kenoga imenovati predstavnike strank podjetja. Na koncu so sklenili le, da mora njegovo vodstvo predstaviti program ukrepov za pocenitev ogrevanja.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano