Še upajo, da se bo država le omehčala

Inšpektorji so odločili: do konca januarja bi morali na deponijah v Volčah in v Dolgi poljani nehati odlagati odpadke. Ni pa nujno, da se bo to zgodilo, saj oboji še čakajo okoljevarstveno dovoljenje za odlaganje. In vsaj v Ajdovščini računajo, da ga bodo dobili, ko oziroma če bo država še enkrat popustila.

Ker se občine in država dolgo nikakor niso lotile resno reševati vprašanja obdelave odpadkov, zdaj grozi, da jih ne bodo smeli odlagati  ne pri Ajdovščini ...
Ker se občine in država dolgo nikakor niso lotile resno reševati vprašanja obdelave odpadkov, zdaj grozi, da jih ne bodo smeli odlagati ne pri Ajdovščini ... 

SEVERNA PRIMORSKA “Pravkar smo jo dobili,” je direktor ajdovske Komunalo-stanovanjske družbe (KSD) Egon Stopar, upravljalca ajdovske deponije komunalnih odpadkov v Dolgi Poljani, včeraj za PN potrdil, da so dobili odločbo pristojne inšpekcije. Berti Rutar, direktor Komunale Tolmin, skrbnika zgornjeposoškega odlagališča v Volčah, prav tako: “Dobili smo jo v teh dneh.” Bodo morali sedaj poiskati koga, ki bo prevzemal njihove mešane odpadke? Rutar pravi, da bodo ponudnika iskali, Stopar pa računa, da bo deponija še ostala odprta. Upa, da bo država za to omilila pogoje.

Sprva odpustki ...

Vse se vrti okrog tega, da v Sloveniji ne bi smeli odlagati neobdelanih mešanih komunalnih odpadkov. Toda občine so se dolgo pripravljale na gradnjo dragih regijskih centrov za ravnanje z odpadki (CERO), kjer jih bodo predelovali (na Primorskem bo to Stara Gora), država pa je dolgo dopuščala, da se odlaga neobdelane smeti tudi na manjših deponijah, kot so Volče, Dolga Poljana, Izola, Sežana, čeprav bi jih že morali zapreti.

Tem in drugim deponijam so okoljevarstvena dovoljenje za odlaganje potekla že leta 2009. A so lahko upravljalci zaprosili za nova, ki bi veljala najdlje do konca leta 2015, ko naj bi zaživeli CERO. Do pravnomočnosti odločb o dovoljenjih so smeli še naprej odlagati po starem.

... nato inšpekcija

Lani pa je država spremenila predpise. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, je zato pristojna inšpekcija ukrepala. Pred dnevi zahtevala, da morajo v Volčah, Dolgi Poljani in Izoli nehati odlagati smeti. Podobno je poleti doletelo smetišči v Postojni in na Jelšanah, onega v Sežani pa inšpekcija še obravnava.

“Inšpektorat je doslej odredil popolno prenehanje odlaganja odpadkov in s tem obratovanje 15 odlagališčem po Sloveniji, katerih upravljavci niso pridobili okoljevarstvenega dovoljenja,” pojasnjujejo na ministrstvu. Isto lahko doleti še štiri odlagališča.

Resda za deponije v Volčah, Dolgi Poljani, Izoli in Sežani postopki za izdajo okoljevarstvenih dovoljenj še tečejo. A od lani, pojasnjujejo na ministrstvu, “lahko obratujejo le odlagališča z veljavnim dovoljenjem.” Ki ga našteta štiri nimajo. Po odločbi inšpekcije od prihodnjega februarja v Volčah in Dolgi Poljani ne bodo smeli več odlagati smeti. Razen če dotlej dobijo okoljevarstveno dovoljenje ali pa si ga priskrbijo kasneje in potem deponiji spet uporabljajo. To, da ne smejo več odlagati odpadkov, namreč še ne pomeni, da sta odlagališči dokončno zaprti.

Stopar je povedal tudi, da so komunalna podjetja družno zahtevala spremembe, in računajo, da jih bo država uslišala. Kot so pojasnili v Agenciji za okolje, se finančno in kmetijsko ministrstvo pogajata, da bi spremenila pogoje za zagotavljanje finančnega jamstva. Kmetijsko ministrstvo pa išče tudi druge rešitve.

V začaranem krogu

V Komunali Tolmin in v KSD trdijo, da deponiji izpolnjujeta vse tehnične pogoje, da bi ju uporabljali do konca leta 2015. Hkrati bo treba zbrati denar za njuno zaprtje ter naknadno vzdrževanje in nadziranje za 30 let. Ta denar naj bi podjetji dobili preko smetarine ali iz proračunov občin. A če hočeta dobiti dovoljenje za odlaganje smeti še nekaj let, morata zagotoviti finančno jamstvo. In to je problem.

Če poenostavimo; država zahteva jamstvo, da bodo manjša odlagališča res obratovala le še nekaj let in da jih bodo potem zaprli po vseh standardih in res vzdrževali še lep čas. Za tolminskega in ajdovskega bi bilo možno, da bi obe komunali dali navidezno jamstvo - poroštveno izjavo. “Pisno bi se zavezali, da bomo to res naredili ” pojasnjuje Stopar. A finančno ministrstvo na to ne pristaja. Zato bi si poleg denarja za zapiranje morali priskrbeti še bančne garancije, ki bi veljale 30 let. Kako do njih? “Banke zahtevajo poroštvo občin,” pravi Stopar. Občine pa tega naj ne bi zmogle zagotoviti, ker bi bile bančne garancije nekaj let izjemno visoke.

Upajo na še en odpustek

Ker ne v Tolminu ne v Ajdovščini ne morejo zagotoviti finančnega jamstva in s tem ne dobiti želenega dovoljenja, bodo v Tolminu, pravi Rutar, iskali ponudnike, ki bi prevzeli mešane odpadke iz Posočja. To bi pomenilo, da bi ljudje smeti plačevati znatno več kot zdaj.

Stopar pa je bolj optimističen. Še vedno meni, da bi morala kot garancija zadoščati omenjena izjava in upa, da bo država to tudi sprejela.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano