Premočeni prihajajo na dializo

Ker Občina Kobarid, lastnica zemljišča ob dializnem centru, po dveh letih še vedno ni uredila okolice, koncesionar, zavod Apolon, ne more postaviti nadstreška, ki bi bolnike ob prihodu na dializo varoval pred dežjem. Kombi ne more do stavbe, zato jih v dneh, ko dežuje, mokre sprejmejo na dializo. Slišati pa je tudi opozorila, da v Posočju premalo delajo na promociji zdravstvenega turizma.

Pacienti, ki morajo sedaj po dežju do dializnega centra,  pričakujejo, da bodo odgovorni našli vsaj začasno rešitev, dokler okolice ne bodo celovito uredili Foto: Neva Blazetič
Pacienti, ki morajo sedaj po dežju do dializnega centra, pričakujejo, da bodo odgovorni našli vsaj začasno rešitev, dokler okolice ne bodo celovito uredili Foto: Neva Blazetič

KOBARID > “Nadstrešek je skupaj z urejeno okolico nujen, da bi bolnike, ki so tudi na vozičkih, v primeru slabega vremena zavarovali pred dežjem. Postaviti ga mora koncesionar, zavod Apolon. Toda občina, ki je lastnica zemljišča, nam po dveh letih ne pove, kako naj nadstrešek zgradimo, da se bo vklopil v bodočo celovito ureditev. Imamo zvezane roke,” ob drugi obletnici delovanja dializnega centra opozarja Božidar Kanalec,predsednik Društva ledvičnih bolnikov Posočja in direktor zavoda Apolon, ki ga je s še štirimi zasebniki ustanovilo prav omenjeno društvo.

Upajo, da dobijo nepovratni denar

Županja Darja Hauptman zaplet pojasnjuje: “Zavedamo se problema in naše dolžnosti. Takoj po začetku delovanja dializnega centra smo naročili projekte za ureditev okolice in se lani prijavili na razpis ministrstva za kmetijstvo za urejanje vaških jeder. Žal skupaj z vsemi prijavljenimi s Primorske nismo uspeli.”

Februarja letos se je občina ponovno prijavila na razpis. “Čakamo na odgovor. Če spet ne bomo uspeli, bomo poskušali na drugih razpisih oziroma bomo sami ukrepali. Je pa res, da občini še kako prav pride nepovratni denar, zato ga bomo poskušali izbrskati,” vztraja županja.

Dializa ni za vsakim vogalom

Kobariški dializni center ima velike zmogljivosti. “Razpolagamo s 14 dializnimi mesti, ki so zasedena v dopoldanskem času tri dni na teden za naše bolnike. Teh je 12. To pomeni, da so za potencialne turiste, ledvične bolnike, prosta mesta tri dni v popoldanskem času in tri dni v dopoldanskem in popoldanskem času. Z ustrezno promocijo bi lahko pritegnili v Posočje veliko več turistov s tovrstnimi težavami, saj dialize ne najdemo za vsakim vogalom,” razmišlja Kanalec.

V dializnem centru so v dveh letih gostili približno 40 turističnih gostov iz vse Evrope. Stroške plačajo s kartico zavarovanja EU.

Specialisti pri roki, čakalna doba krajša kot v Šempetru

V Kobaridu v okviru koncesije, katere nosilec je zavod Apolon, ne deluje zgolj dializni center, temveč tudi internistična ambulanta, v kateri v svojem prostem času v dogovoru z bolnišnico v Šempetru dela pet specialistov. Plača jih koncesionar zavod Apolon.

“V ambulanto, ki ponuja oskrbo na področju nefrologije, revmatologije, splošne internistke, hematologije in po novem tudi ultrazvočno diagnostiko za potrebe vseh omenjenih specialistov, prihajajo pacienti iz vse Slovenije. V tej ambulanti je vsaj za zdaj krajša doba čakanja v primerjavi s specialističnimi ambulantami v šempetrski bolnici,” poudarja Kanalec. Napoveduje, da bo zavod v kratkem odprl tudi dislocirano enoto z internistično ambulanto v prostorih Zdravstvenega doma Ajdovščina.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano