Predlog novega energetskega zakona dvignil na noge celotno Posočje

“To je nezaslišano. Kdo so barabe, ki hočejo iz ljubljanskih pisarn uničiti Sočo in turizem ob njej.” Tako ostri so odzivi domačinov, ki so skočili pokonci zaradi predloga novega energetskega zakona. Ta poskuša povoziti zakon o varovanju Soče in zakon o ohranjanju narave ter s tem odpreti možnosti za gradnjo elektrarn na reki s pritoki.

Še največji je strah, da bi energetikom dovolili zajezitev Soče pod Kobaridom. Na fotografiji: Kobarid in kostnica (desno), spodaj kamp Koren, na sredi Napoleonov most.
Še največji je strah, da bi energetikom dovolili zajezitev Soče pod Kobaridom. Na fotografiji: Kobarid in kostnica (desno), spodaj kamp Koren, na sredi Napoleonov most. 

POSOČJE > Razburjenje povzroča 565. člen predloga novega energetskega zakona, ki izničuje zakon o zavarovanju reke Soče s pritoki iz leta 1976, s katerim je gradnja elektrarn na Soči in pritokih prepovedana od izvira reke do sotočja z Idrijco. Takrat so ga sprejeli zaradi hudega protesta proti načrtovani gradnje velike elektrarne z zajetjem na Soči pri Kobaridu. Spotoma predlog energetskega zakona delno povozi še zakon o ohranjanju narave.

Pripombe do 25. julija

Gradivo so pripravili na ministrstvu za gospodarstvo oziroma na direkciji za energetiko, ki jo vodi Janez Kopač. Pripombe na predlog zbirajo še do 25. julija. Javna debata bo seveda možna tudi v prihodnje.

Vodja sektorja za varstvo narave pri ministrstvu za okolje in prostor Mladen Berginc pravi, da predlog zakona sploh nima ustrezne obrazložitve. “V tej situaciji zelo obsežnega zakona ne moremo razumeti v celoti. Ne razberemo srži energetskega interesa, ki je sistemsko vprašanje,” načelno ugotavlja. Osebno pa meni, da gre za odpiranje vprašanja Soče, ki z nacionalnega vidika sega v sam vrh piramide vrednostnega sistema v varovanju narave. “Prelahkotno govorimo o vnovčevanju biserov,” je kritičen.

Neuradno smo izvedeli, da naj bi zakon o varovanju Soče razveljavili predvsem z željo po gradnji elektrarne na pritoku Učja. Idejni projekti so že pripravljeni, o njih je pred leti tekla žolčna razprava, zaradi katere so jih vrnili v predale.

Nečisti nameni?

Turistični poznavalec Žarko Mlekuž, ki je bil sredi 70. let skupaj z Bergincem in zdajšnjim načelnikom upravne enote Tolmin Zdravkom Likarjem v prvih vrstah protestnikov proti gradnji elektrarne pri Kobaridu, je zelo kritičen: “Gre za posmeh takratni končni odločitvi, ki se je z razvojem turizma ob Soči izkazala za pravilno. Ker so vso zadevo tempirali sredi poletja, ko so ljudje na dopustih, se poraja sum o nečistih namenih predlagateljev.”

Tudi če gre res zgolj za energetske apetite po Učji, je po mnenju Mlekuža celoten postopek nesprejem-ljiv:

NEVA BLAZETIČ

O tem podrobneje pišemo v torkovi tiskani izdaji Primorskih novic.


Najbolj brano