Našli vsebino remize: trgovina!

V nekdanji železniški remizi ob nakupovalnem centru Supernova v Novi Gorici naj bi junija odprli trgovino Dipo, ki naj bi s skladiščem vred zasedla ves prostor v objektu. A to ni čisto v skladu s prostorskimi akti za stavbo, ki naj bi služila več namenom. Hkrati bi nova trgovina še povečala Supernovo, ki ji, kot kaže, dobro gre, a kljub temu lastnik mestu “v zameno” ni dal vsega tistega, kar bi moral.

Prostorski načrt je Supernovo narisal na en način, vlagatelji so jo potem uredil drugače Foto: Leo Caharija
Prostorski načrt je Supernovo narisal na en način, vlagatelji so jo potem uredil drugače Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Da v propadajočo železniško remizo ob nakupovalnem središču Supernova prihaja veriga trgovin s pohištvom Dipo, del avstrijske skupine Rutar, nam je potrdil vodja prodajaln Dipo pri nas Dragan Ašanin. Med drugim je povedal, da so kolebali med več lokacijami in jih je remiza najbolj prepričala. “Rešitev se nam je zdelo najbolj zanimiva, tudi zaradi oblike stavbe, pa še trgovski center je že poleg. Blizu je tudi Italija in računamo na tamkajšnje kupce,” je izbor razložil Ašanin.

Zadolžene za projekt Supernova Nova Gorica smo sicer želeli vprašati tudi, ali so prostor med remizo in jeseni leta 2012 odprtim delom, trgovskega centra urediti skladno s prostorskim načrtom. Grafični del dokumenta namreč ne predvideva, da bi tam bilo pakirišče, ki so ga uredili. Prav tako pa načrt ne opredeljuje, da bo dostop do Supernove mogoč po cesti do križišča ob stolpnici Cedra južno od nakupovalne meke. Na to so nekatere službe opozorili tudi stanovalci stolpnice.

Še ena trgovina najbrž v pol leta

Po njegovih besedah je Dipo remizo najel, gre pa za okoli 2700 kvadratnih metrov površine in hkrati ves prostor v poslopju. Notranjost bodo popolnoma posodobili, trgovino naj bi odprli tam nekje junija. “Res je, del ekipe je že bil zaposlen, predvidenih je od 20 do 25 delovnih mest,” je dejal Ašanin. Obnova zunanjosti remize pa je po njegovih besedah naloga lastnika, graške Skupine m2.

“Načeloma bo remiza od zunaj ostala takšna, kakršna je, razen morda minimalnih sprememb. A kolikor vem, je že usklajeno, kaj bo in kako bo, ker je to v bistvu spomeniško zaščiten objekt,”je dejal prvi mož Dipa v Sloveniji. Kolikor ve, tudi podobe nekdanjega obračališča lokomotiv pred zidovi remize ne bodo spreminjali, prav tako naj ne bi bilo novih parkirišč na prostoru proti stolpnici Cedra južno od nje.

Kam je šel prostor za kulturo?

Za pojasnila smo se obrnili na slovensko predstaništvo Skupine m2 v Sloveniji, a zadolženi za novogoriški projekt te dni ni dosegljiv. Zanimalo nas je, ali je možno vso remizo nameniti za trgovino, pri čemer seveda ni pomembno, katero. Občinski podrobni prostorski načrt za območje trgovskega centra namreč to opredeljuje nekoliko drugače. Remizo resda namenja za tako imenovani javni program, kar je lahko karkoli, in idej, kaj bi to bilo, je tudi bilo veliko.

A hkrati je zapisano, četudi ohlapno, da se v remizi poleg trgovskega predvidi prostor za javne in kulturne namene. Od predstavnikov lastnikov nismo uspeli izvedeti, kako to razumejo, glede na besede Ašanina, kakor tudi direktorice novogoriške občinske uprave Vesne Mikuž, pa je moč soditi, da so na določila o remizi “pozabili”.

Kajti prvi je dejal, da bodo v najem dobili ves objekt. Mikuževa pa je pojasnila: “Sredi decembra smo od Immorenta (financer Supernove, op. a.) prejeli prošnjo za izdajo soglasja, iz katere smo razbrali, da bi v remizi bili trgovina in skladišče. Pozvali smo jih, naj dopolnijo prošnjo in bolj natančno opredelijo, za kaj potrebujejo soglasje.” Dodala je, da pričakujejo odziv in bo moč tedaj povedati kaj več.

Junija tudi rondoja?

Glede pogodbe z Immorentom pa se še pogovarjajo. Gre za nekaj let stari sporazum o razmerjih med novogoriško občino, Immorentom in tedaj še delujočim Primorjem, kako bodo urejali okolico Supernove in sosednje, komaj začete stanovanjske soseske Majske poljane, ki je (vsaj nedavno je še bila) last Primorja. Oba dela skupaj naj bi tvorila novo mestno četrt med železniško postajo in Prvomajsko ulico.

Če poenostavimo, se je Immorent oziroma Skupina m2 zavezala preurediti del Prvomajske ulice, za priklop Supernove nanjo bi zgradili dva rondoja, skupaj s Primorjem bi morali pod vso severno polovico ulice napeljali odvodnik deževnice z ulic. Oba vlagatelja nista plačala komunalnega prispevka in sta prevzela še druge obveznosti, tudi občina pa je svoje. Primorje je prenovilo del omenjene ulice, uresničevanje vseh določb pogodbe pa se je močno zavleklo.

Hkrati je tako napisana, da lahko Skupina m2 oziroma Immorent samo zamikata izpolnitev svoje glavne zaveze, del na Prvomajski z gradnjo rondojev vred. Lani jeseni so nam v slovenskem predstavništvu m2 pojasnili le, da bodo to naredili, ko bodo obnavljali remizo. Torej do junija?

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano