Metalski raj bo brez Paradisa

En mesec pred začetkom festivala Metalcamp je na prizorišču pri Sotočju nastal zaplet. Organizatorji se z lastniki Paradisa niso uskladili o najemnini, zato ga, kot pravijo, v dogajanje ne bodo vključili. Tolminci vse bolj glasno opozarjajo, da bi morali stopiti skupaj, lokacijo urediti in jo za ustrezno nadomestilo ponujati organizatorjem festivalov.

Marjan Murenc je te dni z beljenjem fasade objekta Paradiso dal slovo dosedanjim divjim zeleno vijola barvam. Prepričan je, da bo brez sodelovanja z njimi imel festival Metalcamp težave. Foto: Neva Blazetič
Marjan Murenc je te dni z beljenjem fasade objekta Paradiso dal slovo dosedanjim divjim zeleno vijola barvam. Prepričan je, da bo brez sodelovanja z njimi imel festival Metalcamp težave. Foto: Neva Blazetič

TOLMIN> V podjetju Ecomaf, ki je objekt Paradiso pred dvema letoma kupilo in ga začelo obnavljati, da bi se z njim vključevali v festivalsko dogajanje in ga tudi sami organizirali, ne skrivajo razočaranja, pa tudi jezi jih. Direktor Marjan Murenc pravi, da je bila njihova letošnja ponudba enaka lanski: “Že pred dvema mesecema smo zaprosili za plačilo vnaprej, da bi lahko pritličje usposobili za sprejem gostov. K nam se je prihajalo dogovarjati šest različnih ljudi, ki so se vsi predstavljali kot organizatorji Metalcampa. Očitno je najem 30.000 evrov za tri tedne zanje nenadoma postal predrag. V resnici ta najemnina predstavlja zgolj 200 prodanih tedenskih kart. Sploh ne vemo, kdo je dejanski organizator. “ Zaradi tega ima resne pomisleke o izvedbi festivala. Kot pravi, so zainteresirani za sodelovanje, vendar zdaj v stiski s časom zahtevajo že višjo najemnino.

Neresna najemnina?

Miljunović napoveduje začetek prodaje ugodnih kart za Tolmince. Za ceno enodnevne karte bo festival zanje odprt ves teden.

Kot organizator se na prizorišču pojavlja Boban Miljunović s podjetjem Mifi. Za Primorske novice je pojasnil, da sledi poslovnemu interesu in da je najemnina po njegovi oceni previsoka: “Najemnina je neresna. V preteklosti smo festival že izvedli brez hotela Paradiso in tako bo tudi letos. Kolikor vem, hotel nima dovoljenj, nima cenika. Če bi v hotel sredi Ljubljane pripeljal od 200 do 300 gostov, bi dobil cenejše ponudbo. Produkcija je pripravljena, zdaj je prepozno karkoli spreminjati.”

Ne bo dovolil hrupa

Murenc pa meni, da bodo imeli na festivalskem prizorišču brez sodelovanja z njimi velike težave. “Sprašujem se, od kod bodo dobili elektriko. Generatorji so zelo dragi. Zahteval bom nemoten dostop do svoje stavbe, kar bo organizator težko zagotovil. Tudi hrupa ne bom dovolil, ker bo motil naše goste,” je oster Murenc.

“Najemnina je neresna. V preteklosti smo festival že izvedli brez hotela Paradiso in tako bo tudi letos.”

V Paradisu nadaljuje z obnovitvenimi deli in se dogovarja z novim sovlagateljem. V kratkem naj bi dokončali bowling, v pritličju bodo ponujali pijačo, hrane zdaj še ne bo. Murenc se čudi organizatorjem, saj so bili še lani pripravljeni podpisati petletno najemno pogodbo, v okviru katere so se pogovarjali o 20.000 evrih najemnine v času festivala: “S tem denarjem bi lahko v našem objektu zagotovili vse potrebne storitve za Metalcamp in seveda tudi za ostale goste.”

Niso poravnali dolgov

Ko smo Miljunovića vprašali, kje bo našel sobe za člane 80 ansamblov, ki potrebujejo prostor za preoblačenje, mnogi bodo tudi prespali, je omenil hotel Krn in dijaški dom.

“Sprašujem se, od kod bodo dobili elektriko. Generatorji so zelo dragi. Zahteval bom nemoten dostop do svoje stavbe, kar bo organizator težko zagotovil. Tudi hrupa ne bom dovolil, ker bo motil naše goste.”

Na slednjega po besedah vodje Darja Veluščka ne more računati: “Predhodnik zdajšnjega organizatorja, podjetje RTK, nam je dolžno 25.000 evrov. Dokler ne poravnajo dolga, stavbe ne bomo dajali v najem. V vsakem primeru zahtevamo plačilo vnaprej. Sicer pa se vsako leto v organizaciji pojavlja Miljunovič, s katerim nimamo dobrih izkušenj.”

Skratka, v času priprav na Metalcamp ne manjka zapletov, različnih izjav in obtoževanj. Upati je, da bo organizacija velike prireditve vendarle nemoteno potekala. Na tisoče metalcev iz vsega sveta, ki za celotedenske glasbene počitnice na Sotočju plačajo 142 evrov, lokalne zdrahe ne smejo prikrajšati.

Najbrž bi bil po devetih letih čas, da domačini, zlasti lastniško vpleteni v Sotočje, stopijo skupaj, uredijo prizorišče in ga po ustrezni ceni ponujajo različnim organizatorjem. Če tega ne bodo sposobni, bodo pogoje postavljali drugi.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano