Kaj mora nujno vedeti dober vinar

Katera od številnih vej na trti naj bo letos “šparon” in zakaj ta? Tudi to so v praksi morali pokazati udeleženci evropskega tekmovanja dijakov v poznavanju vinogradništva in vinarstva. Konec tedna ga je gostila biotehniška šola v Šempetru.

Cepljenje na “polavtomatski” način
Cepljenje na “polavtomatski” način  

ŠEMPETER > Osmo prvenstvu v poznavanju vinogradništva in vinarstva, ki ga prireja združenje evropskih kmetijskih srednjih šol in sorodnih ustanov Europea, je gostila novogoriška Biotehniška šola. Njeni dijaki so doslej sodelovali na sedmih preizkušnjah, “na domačih tleh”, tako rekoč, pa jim se sploh šlo dobro od rok. V skupnem seštevku je namreč zmagala domačinka Vanesa Klinec, drugi je bil Žan Bric, tretji pa dijak kmetijske šole iz nemškega Weinsberga Jakob Lange. Približno 90 tekmovalcev iz 13 evropskih držav, od Španije do Estonije in od Romunije do Združenega kraljestva je v Šempetru moralo teoretično in v praksi pokazati čim boljše poznavanje osnov pridelav grozdja oziroma vina ter okušanja vina, ocenjevali pa so še njihovo timsko delo. Naloge, pred katerimi so se znašli, so zahtevale temeljno znanje za vsakega vinogradnika in vinarja, pa naj prihaja od kjerkoli že. Dijaki so, na primer, morali pripraviti tako imenovani vrelni nastavek, obrezati trto, jo posaditi, jo stojni cepiti, izmeriti kislost zemlje in raven dušika v njej, kakor tudi kisline v vinu, prepoznati napake v vinu, slovenske sorte vina, kozarce za različne vrste pijač in podobno, vse do tega, da so morali vedeti, ali je na traktorju za delo v vinogradu vse tehnično pravilno.

Obenem so gostitelji tekmovalce popeljali na ogled nekaterih primorskih vinorodnih okrajev in za zaključek so jih včeraj čakale športne igre. Pozno popoldne je šola štiridnevni dogodek zaokrožila s posaditvijo potomke znamenite trte z Lenta. AS


Najbolj brano