Do temeljnega kamna so še čeri

Snovanje centra za ravnanje z odpadki (RCERO) za vso severno Primorsko se še zatika. Zanj še ni gradbenega dovoljenja ne le zaradi nesoglasij s sosedi, pač pa tudi, ker je za takšne centre treba dobiti še okoljevarstveno dovoljenje. A odgovorni verjamejo, da bodo zagato rešili in dobili milijone iz EU.

Pot do tega, da  bodo v Stari Gori nekoč predelovali mešane komunalne odpadke, bolj spominja na tek čez ovire. A ne le danes, že nekaj  časa.  Foto: Leo Caharija
Pot do tega, da bodo v Stari Gori nekoč predelovali mešane komunalne odpadke, bolj spominja na tek čez ovire. A ne le danes, že nekaj časa.  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Trinajst občin na severnem Primorskem, sodelujočih v projektu RCERO, je to jesen, kot kaže, dokončno rešilo vprašanje, kako bodo zagotovile svoj delež denarja za naložbo. Izvajalca del so tudi že izbrali, pridobivanje gradbenega dovoljenja za center, ki bi stal na zdajšnji deponiji komunalnih odpadkov v Stari Gori, pa je bolj zapleteno. A brez tega dokumenta tudi milijonske naložbe ne bo.

Nimajo še vseh parcel

Več je razlogov, zakaj omenjeno dovoljenje še ne more biti izdano. Eden je, da nekateri krajani Stare Gore zahtevajo vlogo stranskih udeležencev v tem postopku. “O zahtevkih desetih občanov še ni pravnomočno odločeno,” pojasnjujejo v upravni enoti (UE) Nova Gorica, zadolženi za te zadeve.

Toda to ni vse. Kot so še razložili v državnem organu, Mestna občina Nova Gorica, investitorka v RCERO, (še) ni dokazala, da sme graditi na vseh nepremičninah na območju bodočega centra. “Pravica ni izkazana za del zemljišč, ki jih ima investitorka v solastništvu, in za del, ki so last fizičnih oseb in države,” so odpisali iz upravne enote. Kot jim je znano, naj bi občina za ta namen pridobivala soglasja oziroma sklepala pogodbe, vodja projekta RCERO, novogoriški podžupan Mitja Trtnik pa ne dvomi, da bodo težave z lastniškimi razmerji rešili. Po njegovih besedah je problem parcela, s katere solastniki so se dogovorili za odkup, a se je na koncu zapletlo. Vozel nameravajo presekati tako, je dejal Trtnik, da bodo zemljišče izvzeli iz območja centra.

Kdo zakon prav razlaga?

S tem pa ovir ne bo konec. Kajti še eno predstavljajo nekatere določbe okoljske zakonodajo. Te, če poenostavimo, izdajo gradbenega dovoljenja za tako imenovane naprave, ki lahko povzročijo večje onesnaženje, kar center za ravnanje s smetmi je, pogojujejo s predhodno izdajo okoljevarstvenega dovoljenja. “Upravni organ je na to opozoril investitorko,” so pojasnili v UE, kjer predvideni dokument tudi pričakujejo. Trtnik pa je o tem, kako si razlagati zgornje določbe, kratek: “Zadevo usklajujemo z upravno enoto in ministrstvom.”

Ministrstvu za kmetijstvo in okolje (MKO) oziroma ministru Dejanu Židanu pa je občina že poslala nekakšno protestno pismo. Nanaša se na to, pravi vodja projekta, koliko časa imajo v Novi Gorici še na voljo za začetek urejanja RCERO, da ne bi izgubili denarja EU zanj. Ker center naj bi deloval pred koncem leta 2015, zdaj pa “se nahajamo v situaciji, ko je izvedba projekta v predvidenem obsegu do konca obdobja upravičenosti stroškov vprašljiva, če ne nemogoča,” trdijo v MKO.

Razlagajo, da bi morali za nemoteno koriščenje denarja iz kohezijskega sklada v Stari Gori stroje za predelavo smeti poskusno pognati ne konec leta 2015, temveč mesece prej. Če bi zamudili, bi izgubil šope evrov od Unije. Toda kot sta dejala Trtnik in župan Matej Arčon, naj bi država do sorodnega projekta v Ljubljani s tega vidika bila bolj milostna. Zato vodstvo občine pričakuje, da bo deležno enakega odnosa.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano