Novi minister mora imeti široko podporo politike

Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije (ZZZ), vodi ga Metod Mezek, že dolgo bije plat zvona zaradi vse slabših razmer v zdravstvu in odgovornim pošilja predloge ter zahteve za ukrepe. Ker so razmere vse slabše, je nujna reforma, ki jo mora po ustoličenju izpeljati novi zdravstveni minister ob podpori širše politične sfere.

“Kratkoročno pa brez dodatnega  priliva denarja v zdravstvu ne bo šlo.”
“Kratkoročno pa brez dodatnega priliva denarja v zdravstvu ne bo šlo.” 

Zahteve združenja so jasne, konec leta so jih razgrnili tudi najširši javnosti v upanju, da jih bodo vzeli resno tudi na vladni ravni.

Direktorja Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije (ZZS) Metoda Mezka skrbijo razmere v slovenskem zdravstvu. Zato v imenu združenja odgovorne resno poziva k takojšnjemu ukrepanju in polaga na srce vladajoči koaliciji, naj se na političnem parketu nemudoma uskladi glede temeljnih nalog, saj je reforma nujna takoj.

Niso izgubarji po lastni krivdi

> Kakšen je obračun razmer v minulem letu?

“Vse več javnih zdravstvenih zavodov ima izgubo. Rezultati poslovanja in ocene do konca lanskega leta kažejo, da bo poslovanje slabše kot v letu 2012. V bilancah javnih zavodov je še vedno sto milijonov evrov nepokrite izgube iz preteklih let, ob tem znaša trenutni dolg do dobaviteljev (neporavnani računi) že 86 milijonov evrov. Zato so zlasti bolnišnice prisiljene to prenašati na dobavitelje. Že ob polletju se je lani kar 16 od 26 bolnišnic soočilo z izgubo (skupaj 11,1 milijona evrov), izgubo je imelo tudi 37 od 59 zdravstvenih domov.”

> Tudi Primorska ima vse več izgubarjev ...

“Lani so izgubo zabeležile bolnišnice Izola, Šempeter, Valdoltra, Sežana in tudi Idrija (njihova skupna ocena izgube je 1,6 milijona evrov). Ob tem imajo v izolski bolnišnici tudi težave pri zagotavljanju plačil dobaviteljem. Med zdravstvenimi domovi v državi nasploh bodo v rdečih številkah predvidoma tisti manjši.”

Napihnjeno o sicer nedopustni korupciji

> Ali in koliko na slabo poslovanje vpliva korupcija v zdravstvu, ki je dvignila prah ob koncu lanskega leta?

“Zdravstvo je le eden izmed družbenih podsistemov, ki je, kot preostali podsistemi in celotna družba, izpostavljeno korupciji. Trditev, da v zdravstvu na leto koruptivno ponikne 500 milijonov evrov javnega denarja, je po oceni združenja absurd. A tudi, če se izgubi le odstotek tega zneska, je v tem sistemu nekaj hudo narobe. Na to nenehno opozarjamo in se zavzemamo za ničelno toleranco korupcije.”

> Kje korenini glavnina korupcije?

“Generirana je predvsem s specifičnimi zahtevami strokovnjakov, ki odločajo, katero opremo in pripomočke je treba nabaviti in katera zdravila so najprimernejša. Oblikovanje najvišjih strokovnih zahtev in specificiranje nabav sta pogosto povezana z višjimi cenami in dodatnimi stroški.”

Rožnatih obetov že davno več ni

> Kakšna je torej popotnica za leto 2014? Kakšni so obeti za naprej?

“Ustanovitelje javnih zavodov (državo in občine) in ZZZS že dlje časa opozarjamo na problem financiranja programov v javnih zdravstvenih zavodih. Že od leta 2009 temelji sistem financiranja na zniževanju sredstev, kar ogroža tako imenovano tekoče izvajanje zdravstvene dejavnosti in povzroča še dodatne težave pri zagotavljanju njihove učinkovitosti ter sprotne likvidnosti. V zdravstvenem sistemu so se v zadnjih letih finančna sredstva znižala za okoli 400 milijonov evrov, hkrati je ostal enak obseg pravic (košarica). Pravzaprav so se potrebe zaradi vse starejše populacije celo povečale.”

> Kdo in kaj se mora nemudoma spremeniti?

“Jasno je, da je zdravstveni sistem finančno podhranjen, zato ga bo treba srednjeročno in dolgoročno uravnati ter uskladiti s pomočjo na novo sprejete sistemske zakonodaje (gre za zakona o zdravstveni dejavnosti ter o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju) in za opredelitev košarice pravic. Kratkoročno pa brez dodatnega priliva denarja v zdravstvu ne bo šlo. Ukrepov za preprečitev razgradnje sistema ne moremo pričakovati le pri menedžmentu v zdravstvu, nujni so tudi v sklopu sistemskih sprememb. O tem že leta le govorimo ...”

> Kaj pričakujete od novega zdravstvenega ministra? Kaj mora storiti takoj?

“Zagotovo ne bo imel lahkega dela, saj mora izpeljati to, kar, žal, ni uspelo vrsti predhodnikov in kar si vsi najbolj želimo: sprejem zdravstvene reforme oziroma zakonodajnih sprememb. Pripraviti mora novi koncept vodenja in upravljanja javnih zdravstvenih ustanov, sodobno zdravstveno mrežo, novo opredelitev in pomen posameznih ravni zdravstvene oskrbe (od osnovne do klinične) … Ob tem mora biti dovolj spreten pri usklajevanju z deležniki znotraj zdravstva in tudi pri odnosih v koaliciji. Prav slednji v času ministra Tomaža Gantarja zagotovo niso bili ustrezni.”

Ni dileme o reformi

> Če reforme ne bo - kaj se nam obeta, ko zbolimo?

“Glede reforme sploh ne sme biti nikakršnih dilem - mora uspeti, saj je to temelj socialne države, ki temelji na solidarnosti. Njeno nasprotje je sistem, ki terja vse več privatnega denarja, tega pa večina ljudi nima. V takšnem primeru bi šlo za razslojevanje, česar si socialna država sploh ne more in ne sme privoščiti.”

> Pričakujete oziroma ali zahtevate kadrovske zamenjave v javnih zdravstvenih ustanovah? Kakšne lastnosti in reference so nujne za vodilne v zdravstvu? Kako jih preverjati?

“V javnih zdravstvenih zavodih je vrsta dobrih in verodostojnih direktorjev, ki jih zelo uspešno vodijo, pa vendar imajo tudi ti zavodi težave v poslovanju; pogosto celo izgubo. Nenehno poudarjamo, da bi za dobro gospodarjenje in upravljanje direktorji morali imeti na voljo več orodij za vodenje (glede kadrovske politike, nagrajevanja, nabav ...). Hkrati je nujna tudi večja osebna odgovornost vodstev, njihovo delo mora biti vezano na izpeljavo strokovnih in poslovnih ciljev. To naj bi veljalo tudi za preostale ravni vodenja. Združenje zagovarja visoke standarde pri poslovanju in podpira odgovornost pri zagotavljanju zakonitosti poslovanja vodstev javnih zdravstvenih zavodov. Nasprotujemo posploševanju in zahtevam po odstopu direktorjev ob vsakem odklonu, ki je posledica sistemskih anomalij.”

JASNA ARKO


Najbolj brano