Obletnica najhujšega potresa na Slovenskem, ki je porušil Idrijo in Furlanijo

Najhujši, na srečo še vedno edini potres na slovenskih tleh, ki mu v epicentru na obsežnem območju med Čedadom in Idrijo pripisujejo X. stopnjo po evropski potresni lestvici (EMS), se je zgodil 26. marca 1511. Tudi z magnitudo 7,2 (nedavni japonski potres je imel stopnjo 9) tod še ni bilo močnejšega. Uničil je Idrijo, dobršen del Slovenije, Furlanijo in prizadel Evropo v radiju 750 kilometrov.

Podoba Idrije in popotresne poplave iz leta 1511, ki jo je rekonstruiral Rafael Bizjak Foto: Vir: Rafael Bizjak
Podoba Idrije in popotresne poplave iz leta 1511, ki jo je rekonstruiral Rafael Bizjak Foto: Vir: Rafael Bizjak

Prihodnjo soboto bo ob 14. uri poteklo točno 500 let od najmočnejšega potresa na slovenskih tleh. Idrija je ravno takrat doživela razvojni pospešek zaradi odkritja bogatega cinabaritnega orudenja. Potres, poplavljeno središče porajajočega se rudarskega naselja, požari in kuga so kraj in rudnik živega srebra povsem uničili. Še huje je bilo v Furlaniji, uničujoče posledice sta utrpela vsa Slovenija in Srednja Evropa.

Tisti čas bo prihodnjo soboto obudila velika razstava Anno Domini 1511 v idrijskem gradu Gewerkeneg. Sočasno bodo vodilni domači in tuji strokovnjaki osvetlili vzroke in posledice potresa ter predstavili nekatera nova dejstva. Nedavni potres na Japonskem je spomin in opomin, ki sodi v okvir prireditev Idrije - Alpskega mesta 2011, še aktualiziral. Gasilci in reševalci pa bodo s predpostavko potresa 2011 organizirali svojo največjo reševalno vajo doslej.

SAŠA DRAGOŠ

Več o tem preberite v Soboti tiskane izdaje Primorskih novic.


Najbolj brano