Preverite hladilnik, umivajte si roke

Poletna vročina vedno znova zakrivi prebavne težave zlasti pri otrocih, ostarelih in manj odpornih ljudeh. Visoke temperature botrujejo hitrejšemu razkroju hrane in razmnoževanju bakterij, ki prežijo na predmetih za skupno uporabo. Tudi pretiravanje z uporabo klimatskih naprav lahko zakrivi vnetje sinusov ali vsaj hujši prehlad. Zato zdravniki svetujejo previdnost, zmernost in okrepljeno skrb za higieno.

Meso, mesne izdelke, ribe in morske sadeže  je priporočljivo odnesti v 
primerno hladni hladilni torbi, shraniti v brezhibno delujočem mrzlem 
hladilniku in jih še isti dan speči ali skuhati.
Meso, mesne izdelke, ribe in morske sadeže je priporočljivo odnesti v primerno hladni hladilni torbi, shraniti v brezhibno delujočem mrzlem hladilniku in jih še isti dan speči ali skuhati. 

PRIMORSKA > Čeprav letošnja vročina na Primorskem še ni sprožila kakšne hujše okužbe, ki bi bila posledica razvoja nevarnih bakterij v hrani, pa zdravniki primorskima enotama nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) sproti prijavljajo primere hujših težav z zdravjem tako pri odraslih kot tudi pri otrocih.

Driske in bruhanje

Najpogosteje gre za prebavne motnje, ki jih spremljata driska in bruhanje. Nekaj več je tudi težjih prehladnih obolenj ter primerov vnetja sinusov, kar zlasti pripisujejo klimatskim napravam.

Zdravnik Boris Kopilović s koprske enote omenja: “Prebavne težave se pojavljajo vsako poletje. Najpogosteje je kriva slaba higiena rok in predmetov za skupno uporabo, ko viruse in bakterije z rokami zanesemo v usta. Lahko pa je kriva tudi slaba skrb za shranjevanje živil na hladnem. Hladilnik moramo nastaviti na nižjo temperaturo hlajenja, živil ne smemo puščati na sobni temperaturi. To ne velja le za ribe, meso, jajca, mlečne in mesne izdelke, temveč tudi za kuhano hrano.”

Zdravnik Mario Fafangel iz novogoriške enote dodaja: “Poleti moramo tudi doma okrepiti skrb za higieno - za osebno in za higieno potrebščin, od jedilnega pribora dalje. Vsekakor pa si moramo skrbno umiti roke vsakič, ko pridemo iz trgovine, z avtobusa in ko smo prijemali predmete, ki jih uporablja veliko ljudi. Na njih je veliko bakterij, ki jih s prostim očesom ne vidimo!”

Previdno s hlajenjem

Oba zdravnika svarita pred pretiravanjem s klimatskimi napravami. Temperatura v prostoru naj ne bo nižja od šestih stopinj manj, kot je zunanja.

Tudi v trgovske centre, kjer radi pretiravajo s hlajenjem, je primerno vstopiti z ogrinjalom, da se prepreči prehlade in druga vnetja, ki so posledica prepotenega telesa in pišev mrzlega zraka. Nasvet o zmernosti velja tudi za hlajenje avtomobilov. Če je avto na soncu, je treba pred odhodom odpreti vsa vrata, da se ohladi. Ob zagonu motorja je priporočljivo nastaviti klimo na najmočnejše delovanje hlajenja, vendar ostati nekaj minut zunaj. Preden odpeljemo, zmanjšamo pihanje in nastavimo temperaturo na največ šest stopinj manj, kot je zunanja. Mrzle piše zraka usmerimo v steklo in noge, ne v obraz in trup.

JASNA ARKO


Najbolj brano