Od enega do drugega ekstrema

Zadnjič smo pisali o poletnem anticiklonu, tokrat pa bomo o zimski vremenski fronti, ki je v preteklih dneh prečesala naše kraje.

Obetajo se nam lepi jesenski dnevi Foto: Lea Kalc Furlanič
Obetajo se nam lepi jesenski dnevi Foto: Lea Kalc Furlanič

Nedavni anticiklon je prinesel otoplitev in sončno vreme ter posebno v gorah za ta čas zelo visoke temperature. Sredina hladna vremenska fronta pa je v diametralnem nasprotju, ob izrazitem vdoru hladnega severnega zraka, marsikje prinesla razdejanje ob nenadnem in občutnem padcu temperature.

V nekaj dneh od “indijanskega poletja” skoraj v zimo

Ničta izoterma, ki se je še v začetku tedna več dni zadrževala nad višino 4000 metrov, kar se običajno dogaja v poletnih mesecih, se je v noči na sredo spustila za več kot 2000 metrov, do “zimske” nadmorske višine 1751 metrov. Meja sneženja je bila na višini približno 1000 metrov, ob zelo močni jakosti padavin pa tudi nižja. Prehodno je snežilo, denimo, tudi na Postojnskem in Idrijskem.

Na višini 5500 metrov v prostem ozračju pa se je temperatura ob prehodu fronte spustila do -30 stopinj Celzija, medtem ko je še preteklo nedeljo radiosonda na isti višini namerila -10 stopinj Celzija, torej kar 20 stopinj več. Gre za zelo zgovorne podatke, ki dokazujejo, kako smo v nekaj dneh od “indijanskega poletja” prešli, ob izrazitem preobratu, na razmere, ki bolj spominjajo na zimsko dogajanje.

Arktična vremenska fronta je trčila v topel in vlažen sredozemski zrak

Arktična vremenska fronta, ki so jo proti nam poganjali močni severni vetrovi in se je zato pomikala nenavadno hitro, je pri nas naletela na nenavadno topel in vlažen prizemni sredozemski zrak. Razlike med prihajajočo in obstoječo zračno maso so bile zelo velike. Pred prihodom vremenske fronte, ko so se okrepili južni vetrovi, je proti nam med drugim pritekal še toplejši zrak.

V prvih nočnih urah se je živo srebro marsikje ob morju povzpelo nad 20 stopinj Celzija, ponekod celo do preko 22 stopinj Celzija. Nato se je naenkrat, ob nenadnem vdoru mrzlega severnega zraka in obratu vetrov od severa, ko so se pojavljale padavine in nevihte, ponekod močni nalivi, v treh ali štirih urah spustilo za dobrih 10 stopinj Celzija, ponekod za preko 12 stopinj Celzija.

Marsikje so se zaradi izrazitosti in nenadnosti ohladitve orosile šipe

Ohladitev nedvomno sodi zaradi izrazitosti in nenadnosti v same zgodovinske ekstreme. V hišnih prostorih in v avtomobilih so se marsikje orosile šipe, pojav je bil tokrat tako obsežen, kakršnega ne pomnimo. V notranjih prostorih se je namreč zadrževal zelo vlažen zrak, ki je proti nam pritekal več dni. Ob nenadnem padcu temperature pa se je vlaga na ohlajenih površinah (okenskih in avtomobilskih šipah) zgostila v vodne kapljice in prišlo je do orosenja.

Ob prehodu vremenske fronte so vetrovi obrnili od severovzhoda, ponekod od severa in so se občutno okrepili. Deželna meteorološka opazovalnica Furlanije Julijske krajine je tedaj v Tržaškem zalivu namerila najmočnejši sunek burje, ki je dosegel kar 146 km/h.

Proti nam bo z burjo pritekal bolj suh zrak

Sedaj je na vrsti severovzhodna vremenska slika. Anticiklon se je okrepil nad evropskim severom in severovzhodom, medtem ko se nad vzhodnim Sredozemljem še zadržuje ciklonsko območje. Proti nam bo s šibko do zmerno burjo pritekal bolj suh zrak in bo prevladovalo bo sončno vreme. Razmere bodo najugodnejše ravno na Primorskem in v Furlaniji Julijski krajini, medtem ko bo drugod zlasti danes nekaj več vlage in oblakov. Danes in jutri bo hladno in vetrovno, toda povečini sončno.

Podobno vreme se bo nadaljevalo tudi v začetku prihodnjega tedna, ko bodo vetrovi popustili in bodo zato noči še nekoliko hladnejše.

BRA


Najbolj brano