Malo novosti, več prijaznosti

Z lepo pobeljenimi smučišči sta se za slovenske šolarje začela počitniška tedna. Naši žičničarji denarja za novosti nimajo, a so - v glavnem v okviru lanskih cenikov - poskrbeli za dobro vzdrževanje naprav in za izboljšave na področjih urejanja prog, poligonov za otroke, deskarje in freestyle smučarje. Izboljšuje se tudi gostinska ponudba. Zaradi časovno hitrih avtocestnih povezav in konkurenčnih cen Primorce vabijo tudi smučišča v Furlaniji, na čelu z največjim, Trbižem.

Soriška planina nad Baško grapo je prostrana, cenovno ugodna,  sončna in ni  pretirano obljudena. Foto: Igor Mušič
Soriška planina nad Baško grapo je prostrana, cenovno ugodna, sončna in ni pretirano obljudena. Foto: Igor Mušič

KOPER, NOVA GORICA > Žal so se letos seznamu pokojnih smučišč na Primorskem po Livku, Kaliču in Kaninu pri družili tudi Sviščaki in Kal nad Kanalom. Zelene zime, gospodarska kriza, neživljenjsko strogi predpisi, pa tudi padec zavesti o odgovornosti za splošni standarda pri lokalnih oblasteh, so storili svoje. Vsaj prvi počitniški teden bi moralo biti snežnih užitkov kljub temu dovolj, v drugem tednu pa bodo zaradi napovedane odjuge nižje ležeča smučišča verjetno že zelena.

Cerkno s 120 centimetri snega, s sodobnimi sedežnicami, lepim parkom za najmlajše na vrhu in z atraktivnim poligonom za deskarje, na Primorskem ponuja največ. V glavnem položne in široke proge (ob njih je tudi tekaška), velik gostinski objekt na vrhu smučišča in razgled na celotne Julijske Alpe, so dodatni aduti. Šibka stran smučišča je ovinkasta cesta in pomanjkanje priročnih parkirišč.

Drugo primorsko središče je Črnovrška planota nad Idrijo, na kateri sta - v razdalji le štirih kilometrov - dve smučišči. Večji Javornik bo zadovoljil tudi športne smučarje, saj je proga ob dvosedežnici dovolj strma in razgibana za veleslalom svetovnega pokala. Žal zaradi megle ob jugozahodniku in burje ob hladnih frontah redko obratuje. Ob vznožju sta še dolga srednje težka in lahka nizkovrvna vlečnica, v okolici pa je na pretek prostora za sankanje. Gneče ne poznajo. Ski Bor ob vlečnici z vmesno postajo ponuja tako položno kot zahtevnejšo strmino, sankališče in tekaško progo. Na obeh smučiščih so žarometi, dodatno zasneževanje, poskrbljeno pa je tudi za okrepčilo.

Za miru in lepe narave željne je primerno Vojsko nad Idrijo. Še bolj kot vlečnica z dvema lahkima progama in gostišče, je adut kraja odličen smučarsko tekaški center z garderobo, izposojo in tečaji. Ta čas je urejenih 7,5 kilometra prog, v bližini pa je dovolj prostora za sankanje.

Tudi v Posočju je mogoče vijugati. Najbolj južno so Lokve nad Novo Gorico z otroško vlečnico, okrepčevalnico in tekaško progo. V bližini Tolmina (nad Slapom ob Idrijci) je zaživelo smučišče Suše pri Ponikvah, kjer premorejo vlečnico, tekaško progo, skakalnico in prostor za sankanje.

Smučišče za vso družino je Soriška planina nad Baško grapo. Nad velikim parkiriščem z gostiščem kilometrska izjemno položna vlečnica streže otrokom, dolga dvosedežnica in še dve slalomski vlečnici pa odraslim. V bližini sta tudi sankališče in tekaška proga. Niti pogled na Triglav ne manjka.

V Logu pod Mangartom smučišče Encijan ponuja otroški vlečnici in tekaško progo. Za športne goste Bovca bo snega na pretek na italijanskem Kaninu (Sella Nevea). Organiziran avtobusni prevoz za tedenske goste traja dobrih 40 minut, snega pa je kar 180 cm. Do Trbiža vozi avtobus deset minut več. Italijanski Kanin nudi velik razpon - od dolgega tekočega traku za najmlajše, do FIS smuka in turno smučarskih avantur z 2130 metrov visokega Golovca.

Predvsem za Istro in Kras sta zaradi lege zanimivi središči Krvavec in Stari vrh. Krvavec je s ponudbo primerljiv z smučišči v Furlaniji. Ob izstopu iz kabinske žičnice otroke čakajo tekoči trak, lahka vlečnica in park z igrali. Starejšim so na voljo razgibane proge vseh težavnosti, deskarji in smučarji prostega sloga imajo poseben poligon, označena pa je tudi strmina za vožnjo po nesteptanem snegu. Ponudbo zaokrožajo še gostišča in prenočišča tik ob progah. Med počitnicami priporočamo prihod pred 9. uro. Kasnejši gostje so zaradi zasedenosti priročnih parkirišč obsojeni na smučarski avtobus, ki vozi z oddaljenejših.

Stari vrh nad Škofjo Loko slovi po odlični dva kilometra dolgi nočni smuki ob sodobni šestsedežnici. Družinam z najmlajšimi bodo všeč dodatna parkirišča ob najlažjih napravah (otroška vlečnica Zapreval, tekoči trak in sankališče Kopa). Obe Gorenjski smučišči sta dobra alternativa, kadar Primorsko (in s tem tudi Furlanijo) dosežejo jugozahodnik, megla in rosenje, saj tam takrat smučarje v najslabšem primeru čaka visoka oblačnost, neredko pa celo sonce.

Iz krajev v Soški dolini se je mogoče z vlakom dokaj hitro odpraviti na smučanje na Vogel. Slovenski železnice ponujajo paket vlak - ski bus - smučanje - kosilo, ki stane konkurenčnih 23 do 35 evrov.

Na voljo je 18 kilometrov prog, ob zgornji postaji gondole je zgledno urejen otroški park, nedaleč stran pa je odličen deskarski in kros poligon. Avtomobilski gostje bodo na poti domov lahko obiskali in se sprostili še v privlačnem Vodnem parku Bohinj.

IGOR MUŠIČ


Najbolj brano