Dognojevanje rastlin na vrtu

Letos se že srečujemo z zelo suho in zbito zemljo. Zato moramo biti toliko bolj pozorni na izsuševanje tal in posledično nastajanje razpok. Rahel vetrič, ki vseskozi piha, izsušuje tla.

Suha in zbita zemlja, s kakršno se že srečujemo letos, terja 
več skrbi.  Foto: Jaka Jeraša
Suha in zbita zemlja, s kakršno se že srečujemo letos, terja več skrbi.  Foto: Jaka Jeraša

Na Purissimi smo zato okopali solato, glavnat radič, zelje, cvetačo, ohrovt, brokoli, čebulo, česen, por in šalotko. Krompir bo moral še malo počakati, da dovolj zraste. Pri okopavanju smo izkoristili priložnost ter rastline še dognojili. Za dognojevanje smo uporabili organsko gnojilo Bioaktiv. To ni ekološko gnojilo. Je pa edino gnojilo na svetu s tako vsebnostjo humusa (34 odstotkov) in z 68 odstotki organske snovi. Odlikujeta ga uravnotežena sestava makroelementov - 3,3 odstotka dušika, 4 odstotki fosforja in 3,9 odstotka kalija - ter visoka vsebnost mikroelementov, kot so magnezij, cink, molibden, bor in mangan. Vsi našteti elementi za prehrano rastlin so izrednega pomena. Zanimivost in prednost pa je prav to, da je proizvod plod lastne domače tehnologije. Izdelujejo ga v vasici Sv. Anton nad Koprom. Bogate izkušnje in zadovoljstvo kupcev so rezultat dolgoletnega delovanja kompostarne. Stalnost kakovosti zagotavlja permanenten nadzor, ki ga izvaja Kmetijski inštitut Slovenije.

Kaj je bioaktiv?

Je visoko aktivno humusno gnojilo, ki nastaja v nadzorovanem procesu v aerobnih pogojih kot produkt razgradnje organskih mas s pomočjo mikroorganizmov in fizikalno-kemičnih transformacij. Proces fermentacije zagotavlja enakomerno porazdelitev mikroorganizmov in produktov v zrelem Bioaktivu. Tako postane ta humusni koncentrat ne le organsko sredstvo za obnovo hranilnih snovi v tleh, temveč tudi edinstven pospeševalec nastajanja humusa v tleh, zato ga uporabljamo tudi kot aktivator kompostiranja pri lastnem kompostišču na vrtu.

Na pobude bralcev iz različnih krajev smo se odločili, da uvedemo rubriko Primorski vrtiček, v kateri bodo strokovnjaki KZ Agraria iz Kopra in študijske smeri sredozemsko kmetijstvo na Univerzi na Primorskem posredovali nasvete za vrtnarjenje na domačem vrtičku. Obenem pa bodo pod vodstvom Patricije Pirnat iz Agrarie obdelovali Primorski vrtiček, ki smo ga skupaj oblikovali na Purissimi pri Ankaranu. Za morebitna vrtičkarska vprašanja nam pišite po elektronski pošti sobota@primorske.si oziroma na naslov Primorske novice, Ulaca OF 12, 6000 Koper, s pripisom “Primorski vrtiček”.

Kako deluje?

V zbita tla tako zaradi dolgotrajne uporabe mineralnih snovi ali neustrezne obdelave vnaša humusno osnovo in biomaso, s pomočjo katere se tla ponovno aktivirajo z razgradnjo obstoječe organske mase v stabilni blagi humus, kar ima za posledico izboljšavo fizikalne strukture tal, zračnosti in vlažnosti in preprečuje izpiranje hranil z erozijo.

Lastnosti bioaktiva:

> z mikroorganizmi spodbudi razgradnjo organskih snovi v tleh,

> povečuje aktivnost mineralnih gnojil,

> je brez bolezenskih klic, glist ali semen plevelov,

> zaradi posebnih pogojev fermentacije je avtopasteriziran,

> vsebuje pooglenela zrnca in zato ima sposobnost absorbcije raznih strupov, ki jih rastline izločijo v času rasti,

> ne onesnažuje okolja in je prijazen do ljudi,

> je sestavljen iz popolnoma naravnih sestavin,

> ima izredno dolgo hranilno sposobnost zaradi vsebnosti primarnega in sekundarnega humusa.

Način uporabe

1. Sajenje dreves z grudo

V sadilno jamo natresemo toliko prsti, da dobimo ustrezno višino in dodamo Bioaktiv 2-3 l. Premešamo prst in Bioaktiv. Na to mešanico postavimo sadno drevo s koreninsko grudo. Luknjo okoli koreninske grude zadelamo z isto mešanico ter dobro zalijemo.

2. Sajenje dreves brez grude

Od prejšnjega načina se razlikuje le toliko, da na pripravljeno mešanico v sadilni jami dodamo še lopato čiste prsti, na kar razprostremo korenine drevesa in jih pokrijemo z eno ali dvema lopatama čiste prsti. Narahlo pohodimo in dopolnimo jamo do primerne višine.

3. Gnojenje sadovnjakov in vinogradov

Za dognojevanje priporočamo 2-3 litre na eno drevo, na trs pa en liter. Lahko dodamo še 1-1,5 kilograma ustreznega NPK gnojila. Bioaktiv lahko potresemo na zeleno rušo ali na obdelano površino. Po raztrosu gnojila na zeleno rušo površino zmulčimo oziroma pokosimo in ne odstranjujemo ostankov zelene mase. V drugem primeru pa gnojilo plitvo zadelamo v tla. Raztros preblizu debla (vsaj 15 centimetrov dlje) ni primeren zaradi formiranja površinskih prehranjevalnih korenin. Nekako se pa tudi držimo pravila pri drevesih, da je tudi obseg korenin tolikšen, kolikšen je obseg krošnje.

4. Dognojevanje vrtnin

Pred okopavanjem vrtnin potresemo Biokativ ob rastline. Nikakor ne po rastlinah, ker lahko pride do ožigov. Na 100 kvadratnih metrov vrta potrosimo 60 litrov Bioaktiva. Z motikico rahlo zadelamo v tla. Po končanem okopavanju priporočamo, da vrtnine zalijemo.

5. Druge možnosti gnojenja

Bioaktiv priporočamo tudi za sajenje okrasnih rastlin, zelišč in vrtnin v cvetlične lončke. V litrski lonček damo tri do štiri jedilne žlice. Primešamo ga ostalim substratom in posadimo rastlino.

Pri setvi vrtnin pa ga uporabimo v zgornji plasti setvenice, in sicer 2 litra na kvadratni meter. Rahlo ga zadelamo v tla, saj ni dobro, da se izsuši. Zaradi gnojilnih sposobnosti ga ne smemo dajati direktno na korenine rastlin.

Nasvet je pripravila

PATRICIJA PIRNAT


Najbolj brano