V Ciprasovi vladi vidna nasprotnika varčevanja

Novi grški premier Aleksis Cipras je vsega dva dni po nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah, na katerih je slavila leva Siriza, danes predstavil svojo vladno ekipo.

 Aleksis Cipras
Aleksis Cipras 

ATENE > Ključna položaja v njej je zaupal dvema glasnima kritikoma varčevalne politike, ekonomistoma Janisu Dragasakisu in Janisu Varufakisu.

53-letni Varufakis bo prevzel vodenje finančnega ministrstva in bo tako vodil pogajanja z mednarodnimi posojilodajalci, od katerih si nove oblasti v Atenah veliko obetajo - med drugim odpis občutnega dela grških dolgov. Je profesor ekonomije, nazadnje je bil zaposlen na Univerzi Teksas v Austinu. Velik del življenja je preživel v tujini in je poliglot.

Pop zvezdnik ekonomije

Kot piše nemška tiskovna agencija dpa, velja Varufakis v Grčiji za nekakšnega “pop zvezdnika” ekonomije. Športnik z gladko pobrito glavo nima težav z nastopanjem v javnosti. Slovi kot prepirljiv sogovornik, ki rad provocira. Ena njegovih bolj znanih izjav je: “Če v Grčiji ne bo gospodarske rasti, posojilodajalci ne bodo videli niti centa.”

Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je imenovanje levega ekonomista na tako pomemben položaj znak, da bo Sirizina vlada v pogajanjih o 240-milijardnem paketu pomoči nasproti EU in IMF ubrala “trdo linijo”.

66-letni Dragasakis bo imel medtem kot namestnik premierja nadzor nad celotnim področjem financ in gospodarstva ter bo sodeloval na omenjenih pogajanjih s posojilodajalci, je po poročanju dpa povedal tiskovni predstavnik nove vlade.

Dpa Dragasakisa opisuje kot popolno nasprotje nastopaškemu Varufakisu. Intervjuje daje le redko, če pa že, vedno odgovarja premišljeno in zelo vljudno. Politično pot je začel pred pol stoletja v vrstah komunistov.

Dragasakis je edini član Ciprasovega kabineta z vladnimi izkušnjami

Je edini član Ciprasovega kabineta, ki ima vsaj nekaj vladnih izkušenj - leta 1989 je bil namreč namestnik ministra za gospodarstvo v nadstrankarski prehodni vladi konservativnega premierja Ksenofona Zolotasa.

Tako Varufakis kot Dragasakis se glasno zavzemata za takojšen konec varčevalne politike, ki so jo v minulih letih v zameno za ogromno finančno pomoč tujine vodile oblasti v Atenah. Kot edino rešitev za Grčijo izpostavljata odpis dela 320-milijardnega dolga, brez tega njeno gospodarsko okrevanje po njunem ni mogoče.

Po novem le 11 ministrstev

Vodja desnih Neodvisnih Grkov, manjših koalicijskih partnerjev Sirize, Panos Kamenos bo v novi vladi prevzel obrambni resor.

Zunanje ministrstvo bo vodil tehnokrat, profesor politologije na univerzi v Pireju Nikos Kocjas, kar naj bi bil po prvih ocenah analitikov znak, da namerava Cipras v zunanji politiki ubrati mirne tone.

Eden Ciprasovih najtesnejših in najstarejših sodelavcev Nikos Papas bo v novi vladi odgovoren za usklajevanje različnih projektov in prizadevanj, njegov položaj bo podoben tistemu vodje kabineta.

Število ministrstev je sicer Cipras v skladu z obljubami občutno oklestil, z 19 na 11, obenem pa razširil predvsem pristojnosti ministrov za razvoj ter notranje zadeve in javno upravo, na svoji spletni strani poroča nemški Deutsche Welle.

STA


Najbolj brano