EU po terorističnih napadih v Parizu o krepitvi zunanje meje

Notranji in pravosodni ministri EU bodo danes na izrednem sestanku v Bruslju razpravljali o ukrepanju po terorističnih napadih v Parizu, zlasti o krepitvi nadzora na zunanji meji. Teroristična grožnja in begunska kriza sicer sprožata vse več pozivov k reformi schengenskega prostora. Pojavljajo se tudi ideje o vzpostavitvi mini schengna.

Notranji in pravosodni ministri EU bodo danes na izrednem 
sestanku v Bruslju razpravljali o ukrepanju po terorističnih 
napadih v Parizu, zlasti o krepitvi nadzora na zunanji meji. Foto: STA
Notranji in pravosodni ministri EU bodo danes na izrednem sestanku v Bruslju razpravljali o ukrepanju po terorističnih napadih v Parizu, zlasti o krepitvi nadzora na zunanji meji. Foto: STA

BRUSELJ > K izrednemu sestanku, na katerem bosta Slovenijo zastopala notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar in pravosodni minister Goran Klemenčič, je po najhujšem terorističnem napadu v svoji zgodovini pozvala Francija, ki pričakuje zlasti pospešitev izvajanja ukrepov, dogovorjenih po januarskih terorističnih napadih v Parizu.

Francoski notranji minister Bernard Cazeneuve je v svojih pričakovanjih izpostavil evropski sistem uporabe podatkov o letalskih potnikih PNR, ukrepe proti financiranju terorizma, učinkovitejši nadzor nad strelnim orožjem, izmenjavo informacij in zagotovitev sistematičnega nadzora na zunanji meji EU, tudi z revizijo schengenskih pravil.

Največ razprave se pričakuje o krepitvi nadzora državljanov EU na zunanji meji schengenskega območja, za katere sedaj ne velja celovito sistematično preverjanje, tako kot za državljane tretjih držav. EU naj bi sedaj na pobudo Francije ta nadzor še okrepila, vendar še vedno ne bi bil povsem sistematičen.

Ministri se bodo predvidoma zavzeli za takojšnje izvajanje “potrebnega” sistematičnega in usklajenega nadzora na zunanji meji tudi za državljane EU, ki sicer uživajo pravico do prostega gibanja v schengnu, ter obenem Evropsko komisijo pozvali k pripravi predloga za spremembo schengenskega zakonika, tako da bi ta omogočal tudi sistematičen nadzor državljanov EU na zunanji meji.

STA


Najbolj brano