Bivša britanska ministra padla v past novinarjev pod krinko

Novinarji britanskega dnevnika Telegraph in televizije Channel 4 so na skrivaj posneli nekdanja zunanja ministra, zdaj pa poslanca Jacka Strawa in Malcolma Rifkinda, kako - vsaj tako se zdi - kitajskemu zasebnemu podjetju v zameno za gotovino ponujata svoje usluge.

Jack Straw Foto: Wikipedia
Jack Straw Foto: Wikipedia

LONDON > Oba sta sicer krivdo danes zavrnila, a sta bila izključena iz poslanskih skupin.

Novinarji pod krinko so se politikoma predstavili kot uslužbenci izmišljenega kitajskega podjetja in ju ujeli na skrito kamero, kako jim v zameno za denar ponujata sporne usluge - uporabo svojega političnega vpliva v njihovo korist.

Jacka Strawa so med drugim posneli, ko opisuje, kako mu uspe delovati “zunaj radarja” in kako mu je uspelo s svojim vplivom spremeniti pravila EU, za kar mu je neko podjetje plačevalo 60.000 funtov letno. Glede plačila Straw pravi, da “če imam govor ali kaj podobnega, običajno zaračunam 5000 funtov na dan”.

Malcolma Rifkinda, ki med drugim vodi parlamentarni odbor za varnostne in obveščevalne dejavnosti, je kamera medtem ujela, ko zatrjuje, da lahko uredi “koristen dostop” do vsakega britanskega veleposlanika na svetu. Kot še pravi, za pol dneva dela običajno prejme nekje med 5000 in 8000 funti.

Gre za vidna britanska politika z zelo bogatima političnima karierama. Oba sta sicer danes že vztrajala, da nista kriva. Straw je zatrdil, da je padel v “zelo spretno past” in je “osramočen”, a da ni rekel nič neprimernega. Rifkind, ki ima plemiški naslov sir, je svoje izjave na posnetku označil kot “smešne” in dejal, da se ničesar ne sramuje in da so obtožbe neutemeljene.

Oba sta se sicer že sama “predala” posebnemu pooblaščencu parlamenta, ki bdi nad ravnanjem poslancev, a preiskava bo verjetno trajala mesece, piše britanski BBC. Če bosta spoznana za kriva, bi lahko pooblaščenec od njiju zahteval javno opravičilo ali ju začasno izključil iz predstavniškega doma, pa poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Laburista Strawa so poleg tega na njegovo željo nemudoma suspendirali iz poslanske skupine, kmalu zatem pa je podobna usoda doletela še torijca Rifkinda, le da ne na njegovo pobudo. Oba bosta tako sedaj v poslanskih klopeh sedela kot neodvisna poslanca.

Rifkind je še zjutraj za BBC vztrajal, da o izstopu iz poslanske skupine ne razmišlja, in celo ocenil, da afera ne bo vplivala na njegov zelo pomemben položaj predsednika odbora za varnostne in obveščevalne dejavnosti, ki med drugim nadzoruje delo MI5 in MI6. Ali bo dejansko ostal na čelu odbora, zaenkrat ni jasno.

Afera je izbruhnila deset tednov pred parlamentarnimi volitvami na Otoku in utegne vprašanje politične etike postaviti visoko na predvolilno agendo.

V Veliki Britaniji lahko člani parlamenta svojo redno plačo povsem zakonito “oplemenitijo” z dodatnim, praviloma mastno plačanim delom za zasebna podjetja. Obstajajo pa zelo stroga pravila glede tega - med drugim morajo poslanci te aktivnosti prijaviti in so dostopne v javnem registru, razumljivo pa morajo biti tudi povsem ločene od njihovega parlamentarnega dela.

STA


Najbolj brano