Preplah je odveč

Čebelarji so zaradi novice, da je čebelar z območja Pivke lani opazil nevarnega azijskega sršena, pozorni na dogajanje v naravi. Čebelarska zveza Slovenija (ČZS) je že dobila prve odzive in fotografije, ki pa so pokazale, da gre nedvoumno za domačega evropskega sršena, in ne azijskega, so danes povedali na ČZS.

Azijski sršen Foto: Vir: Wikipedia
Azijski sršen Foto: Vir: Wikipedia

LJUBLJANA > Na ČZS so od čebelarja z območja Pivke dobili informacije o azijskem srčenu v Sloveniji in škodi, ki mu jo je lani poleti povzročil pri čebelah. Njegova opažanja se nanašajo na konec lanskega poletja, avgust in september, ko je v naravi tudi največ sršenov - to je namreč čas zorenja sadežev.

Ker gre za neavtohtono živalsko vrsto, ki povzroča škodo pri čebelah in ogroža ljudi, so čebelarje pozvali, naj z njimi delijo opažanja v naravi, saj želijo o prvi ugotovljeni navzočnosti, ki bo verodostojna, obvestiti pristojne institucije ter pridobiti navodila za ukrepanje oziroma zatiranje.

Na ČZS so fotografije, ki so jih že dobili s terena, posredovali na Nacionalni inštitut za biologijo. Ugotovili so, da gre pri vseh prejetih fotografijah nedvoumno za domačega evropskega sršena, in ne azijskega. Lanska opažanja čebelarja s Pivškega se letos glede na dosedanje odzive s terena torej ne potrjujejo, so navedli na ČZS.

V nekaterih evropskih državah, med drugim v Franciji in Italiji, so v preteklosti že poročali o smrtnih žrtvah zaradi pikov azijskega sršena. Veliki so pet centimetrov in so zelo napadalni. Lovijo insekte, med njimi čebele - en sršen lahko na minuto ubije 40 čebel. Pogosto napadejo tudi čebelje panje, saj se njihove ličinke prehranjujejo s čebeljimi, je zapisano na spletni enciklopediji Wikipedia.

Na vprašanje o tem, kako se lahko čebelarji zaščitijo pred azijskim sršenom, na ČZS še ne morejo odgovoriti, ker o tem še nimajo dovolj informacij.

STA


Najbolj brano