O hrvaških kršitvah meje na morju bo Slovenija seznanila Evropsko komisijo

Premier Miro Cerar je danes po seji vlade zagotovil, da je vladajoča koalicija enotna glede implementacije razsodbe arbitražnega sodišča o meji na kopnem in morju med Slovenijo in Hrvaško. Napovedal je tudi, da bo Slovenija o hrvaških kršitvah meje na morju seznanila Evropsko komisijo. Odprto ostaja, ali bo septembra dejansko obiskal Zagreb.

Premier Miro Cerar je danes po seji vlade zagotovil, da je 
vladajoča koalicija enotna glede implementacije razsodbe 
arbitražnega sodišča o meji na kopnem in morju med 
Slovenijo in Hrvaško. Foto: STA
Premier Miro Cerar je danes po seji vlade zagotovil, da je vladajoča koalicija enotna glede implementacije razsodbe arbitražnega sodišča o meji na kopnem in morju med Slovenijo in Hrvaško. Foto: STA

BRDO PRI KRANJU > Kot je zagotovil Cerar, bo vladajoča koalicija čim bolj enotno pristopala k procesu implementacije arbitražne razsodbe. Obljubil je tudi, da bo vlada vsakič, ko bo naredila pomembnejši korak, o tem obvestila celoten politični vrh.

Vlada se je sicer danes dogovorila, da je smiselno, da zunanji minister Karl Erjavec obvesti Evropsko komisijo kršitvah, ki jih dela hrvaška stran, tudi na morju, kjer je po Cerarjevih besedah zdaj meja že določena in je "zadeva jasna".

Zunanji minister Karl Erjavec je po srečanju koalicije in vlade zadovoljen glede enotnosti pri uresničevanju arbitražne sodbe in ukrepanju po kršitvah Hrvaške. Po njegovem mnenju se je danes tudi potrdilo, da ima podporo premierja Mira Cerarja. Erjavec pričakuje, da mu bo premier v naslednjih dneh dal pooblastilo, da pošlje pismo podpredsedniku Evropske komisije Fransu Timmermansu, ki pa je že napisano. V izjavi po seji vlade je pojasnil, da bi Evropski komisiji lahko pisal v okviru svojih pristojnosti, "a ne bi želel, da bi v javnosti izpadlo, kot da ravna enostransko in kot da nimajo skupne zunanje politike". Zato bo pismo podpisal in poslal tedaj, ko ga bo premier proučil in potrdil, da je to njihova skupna politika do Hrvaške in do Bruslja, je povedal Erjavec, ki upa, da bo to v prihodnjih dneh. Sicer pa je poudaril, da ima vlada glede vprašanja arbitraže ves čas enotno politiko. "Mi ne moremo dopustiti, da Hrvaška krši arbitražno odločbo, zlasti v tistem delu, ki nanaša na morje, kjer je meja dokončno določena," je poudaril.

Kot je še dejal predsednik slovenske vlade, je arbitražna odločba pomembna prelomnica, saj je z njo dokončno določena meja. Dodal je, da je treba k implementaciji pristopiti odgovorno, preudarno in zelo odločno ter ob upoštevanju mednarodnopravnih pravil, arbitražnega sporazuma in ostalih mednarodnih standardov.

"Moramo biti aktivni, a ne smemo preveč hiteti, da ne bi naredili napake, ki bi nam škodila," je še dejal premier, ki vztraja, da je treba s Hrvaško vendarle poskusiti doseči dogovor o implementaciji razsodbe arbitražnega sodišča, čeprav se zaveda, da do takšnega dogovora ne bo lahko priti.

Opozoril je še, da je naloga obeh držav, da po arbitražnem sporazumu in v skladu z njim v šestih mesecih pripravita vse potrebno za implementacijo. Slovenija mora Hrvaško k temu spodbujati, tudi zato, ker to od nas pričakuje mednarodna javnost, je še dejal Cerar. Hrvaški moramo ponuditi roko, da to storimo skupaj, je dodal.

Če bo bo hrvaška vlada še naprej ignorirala arbitražno odločbo, pa bo po premierjevih besedah moralo priti do implementacije razsodbe po drugi poti. Ni pa primerno že zdaj napovedovati blokade schengna in podobno, je dejal v odgovoru na novinarsko vprašanje.

V pravem trenutku bomo potegnili prave poteze, je še dejal Cerar, ki se je tudi zavzel, da Slovenija ne bi preskakovala določenih vrst, a ostane pri implementaciji razsodbe vseskozi trdna in odločna.

Ne glede na uspeh pogovorov s Hrvaško, se Slovenija že zdaj pripravlja na implementacijo arbitražne razsodbe, je zagotovil. Dodal je, da je za implementacijo arbitražnega sporazuma pristojna vlada, ki je na tem področju po njegovih beseda že zdaj zelo aktivna.

O smiselnosti svojega napovedanega septembrskega obiska na Hrvaškem, je Cerar še dejal, da bo ta smiseln samo v primeru, če bo govora o in predvsem o implementaciji arbitražnega razsodbe, v nasprotnem primeru bo potreben temeljit razmislek o obisku.

STA


Najbolj brano