Živalski vrt bo dobil letalnico za jastrebe

Žledolom je lani povzročil težave tudi v ljubljanskem živalskem vrtu. Škode še niso v celoti odpravili, so povedali. Zaradi tega je trenutno za javnost še zaprt zgornji del vrta. S sanacijo pa bodo dobili tudi nekaj novosti.

V ljubljanskem živalskem vrtu  bodo dobili  tudi letalnico za jastrebe, v katero bodo vstopali tudi obiskovalci. Foto: Wikipedia
V ljubljanskem živalskem vrtu bodo dobili tudi letalnico za jastrebe, v katero bodo vstopali tudi obiskovalci. Foto: Wikipedia

LJUBLJANA > Skupna vrednost del bo znašala približno pol milijona evrov.

V ljubljanskem živalskem vrtu so pojasnili, da bodo imeli po končani sanaciji v zgornjem delu vrta novo zunanjo ograjo v dolžini približno 1000 metrov ter nove ali v celoti prenovljene ograde za vse živali, ki v tem delu prebivajo. Gre za volkove, rise, kozoroge, muflone, gamse in jelene.

Oktobra lani je prišel samec dvogrbe kamele

Dobili bodo tudi letalnico za jastrebe, v katero bodo vstopali tudi obiskovalci. “Popolnoma bomo prenovili tudi celotno zgornjo obhodno pot, da bo bolj primerna in lažje dostopna tudi za gibalno ovirane obiskovalce,” so zapisali in dodali, da zato pri delih ne gre le za sanacijo škode.

Za dela so lani namenili približno 250.000 evrov, približno enako vsoto pa bodo predvidoma potrebovali tudi letos.

V živalskem vrtu trenutno gojijo 120 različnih vrst divjinskih živali ter 27 različnih pasem domačih živali, kar je skupaj 490 živali. V vrtu so tudi nevretenčarji kot so polži, pajkovci in žuželke. Nazadnje so v živalski vrt prišle mare iz nizozemskega živalskega vrta. Nekaj dni prej, in sicer 20. novembra lani, je živalski vrt od zasebnika v Sloveniji dobil samico navadnega jelena, oktobra lani pa je z Danske prišel samec dvogrbe kamele.

Med najstarejšimi živalmi je v skupini plazilcev navadni gož, letnik 1998. Med ptiči sta to samica in samec beloglavega jastreba (letnik 1978 in 1979), samec zelenokrile are (letnik 1978) in veliki rumenočopasti kakadu (letnik 1977). Najstarejši sesalci v živalskem vrtu so slonica Ganga (letnik 1975), šimpanzovka Mojca (letnik 1975), medved Jaka (letnik 1985) in medvedka Meta (letnik 1986).

Zavetišče za pse in mačke

Pod okriljem živalskega vrta deluje tudi Zavetišče za zapuščene živali Ljubljana, kjer je izven sezone povprečno nastanjenih približno 40 mačk, v sezoni pa 150 in več, od katerih jih je 40 ali več pri začasnih skrbnikih. “Število nastanjenih živali v zavetišču je zelo odvisno od sezone, saj pretežni delež predstavljajo mačji mladiči. Sezona mladičev in posledičen povečan sprejem traja nekako od meseca junija do decembra,” pravijo v živalskem vrtu.

Opažajo, da je v zadnjem času v zavetišču nameščenih psov vedno manj, v zadnjem letu okoli 30. “Največje število psov sprejmemo v decembru in januarju,” so zapisali.

V zavetišču imajo 64 namestitvenih mest za pse, kar trenutno zadostuje. Za mačke bi potrebovali približno 120 mest, imajo pa jih 47, ki jih dopolnjujejo s premičnimi boksi in začasnim skrbništvom pri najditeljih oziroma prostovoljcih.

STA


Najbolj brano