Pri plovbi pozorno pri območjih prepovedi plovbe in sidranja

Poleg potrdila za voditelja čolna, predpisane opreme in brezhibnega delovanja čolna je treba biti za varno plovbo pozoren na dogajanje in promet okoli sebe, opozarjajo na upravi za pomorstvo. Že junija so zaradi varnosti plovbe in kopalcev označili območja na slovenski obali, kjer sta prepovedana plovba in sidranje.

Zaradi varnosti plovbe in varstva kopalcev so z rumenimi 
bojami označili območja, kjer sta prepovedana plovba in 
sidranje. Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Zaradi varnosti plovbe in varstva kopalcev so z rumenimi bojami označili območja, kjer sta prepovedana plovba in sidranje. Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER > Preden se odpravimo na morje, moramo poskrbeti, da ima čoln predpisano opremo, da motor in luči delujejo brezhibno in da je čoln oskrbljen z zadostno količino goriva. Prav tako je dobro preveriti, da smo seboj vzeli dokumente plovila, zavarovanje plovila proti tretji osebi in potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna, na svoji spletni strani opozarja uprava za pomorstvo.

Črni oblaki na zahodu napovedujejo nevihto

Na morju bodimo pozorni na dogajanja in promet okoli sebe, pri izogibanju pa ukrepajmo pravočasno, hitro in odločno. Če se le da, se nikoli ne izogibamo v levo, svetujejo voditeljem čolnov. Pri tem naj bodo pozorni na kopalce, zato naj plujejo najmanj 200 metrov, v primeru glisiranja pa najmanj 250 metrov od obale. Ob zbiranju črnih oblakov na zahodu, ki so predznak nevihte, je treba nemudoma odpluti v najbližji pristan, hkrati pa svojce obvestiti, da smo na varnem, da ne bi po nepotrebnem sprožali akcije iskanja in reševanja.

Z vodnimi skuterji, smučmi in jadralnimi deskami le od sončnega vzhoda do sončnega zahoda

Za vodne skuterje, ki jih lahko upravlja oseba, starejša od 16 let, z opravljenim preizkusom znanja za upravljanje s čolnom (osebe na vodnem skuterju morajo imeti na sebi rešilni jopič) je dovoljeno območje plovbe od 250 do 2000 metrov od obale. Z vodnimi skuterji je izplovitev na morje in vplovitev k obali dovoljena v turističnih, športnih in mestnih pristaniščih oziroma pristanih ter na drugih delih obale, ki jih v ta namen po predhodnem soglasju uprave za pomorstvo označi njihov upravljavec.

Plovba z vodnimi skuterji, smučanje na vodi in plovba z jadralnimi deskami so dovoljeni le v času od sončnega vzhoda do sončnega zahoda v varnih vremenskih razmerah.

Čolnov in drugih manjših plovil, kot so kajak, kanu, sandolin in jadralna deska, ni treba vpisati v vpisnik morskih čolnov, smejo pa pluti po morju do oddaljenosti največ 1000 metrov od obale.

Kopalci znotraj območja, označenega z rumenimi plovki

Kot opozarjajo na upravi za pomorstvo, je problematika plovil, zasidranih preblizu obale, v poletni sezoni zanje vsakoletna preizkušnja. Zato so 21. junija zaradi varnosti plovbe in varstva kopalcev začeli z označevanjem območij, kjer sta prepovedana plovba in sidranje. Postavitev plovkov je usklajena z vsemi obalnimi občinami, upravljavci krajinskih parkov ter zavodom za ohranjanje narave.

Globe za kršitve prepovedi plovbe in sidranja za pravne osebe znašajo od 2100 do 35.000 evrov, za posameznike pa od 400 do 5000 evrov.

Plovki rumene barve in premera 40 centimetrov so privezani s plavajočo vrvjo na morsko dno z betonskim sidrom. Plovki niso namenjeni privezovanju plovil, ampak označitvi območja, do koder se lahko kopalci oddaljijo od obale in s tem označitvi zunanjega pasu, do katerega se lahko čolni zasidrajo.

V označenih območjih sta strogo prepovedana plovba in sidranje. Za potrebe čolnarjev oziroma kopalcev so na voljo koridorji, po katerih se čolni lahko približajo do obale, v njih pa je kopanje prepovedano.

STA


Najbolj brano