Kriminalisti preiskujejo domnevno preprodajo lokomotiv

Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so danes izvedli hišne preiskave v hčerinskem podjetju Slovenskih železnic, družbi SŽ-Vleka in tehnika, poročajo spletne Finance. Preverjali naj bi domnevno preprodajo lokomotiv, ki so jih železnice leta 2002 kupile od Luke Koper, jih opremile in naprej prodale v BiH.

Informacije o preiskavah je za Finance potrdil generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Informacije o preiskavah je za Finance potrdil generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Informacije o preiskavah je za Finance potrdil generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes. "Danes so na Centralnih delavnicah preiskovali posle s prodajo rabljenih lokomotiv, ki so bile kupljene pri Luki Koper in prodane naprej v BiH. Iz podatkov, ki jih ima poslovodstvo na voljo, posli niso bili sporni, Slovenske železnice so v tem poslu zaslužile," je pojasnil.

Začetki družbe SŽ-VIT segajo v leto 1995, pod sedanjim imenom pa deluje od 1. oktobra 2011. Pred tem so delovali kot SŽ-Centralne delavnice, pri čemer so se ukvarjali izključno z vzdrževanjem vseh vrst železniških vozil. S 1. oktobrom 2011 so uspešno realizirali eno od številnih reorganizacij na Slovenskih železnicah, v okviru katere so združili tri dejavnosti, za katere skrbi SŽ-VIT. To so popravila in vzdrževanje železniških vozil, vleka oz. vožnja vlakov in tehnično vagonska dejavnost. V SŽ-VIT letno ustvarijo približno 100 milijonov evrov prihodkov. Lani so znašali 96,6 milijona evrov, letos pa naj bi dosegli 106 milijonov evrov. Lanski čisti dobiček je znašal 577.000 evrov, za letos pa je načrtovan v višini 500.000 evrov, je pojasnil Žičkar.

Dokumentacijo v zvezi s tem so predložili policiji in tožilstvu že pred približno letom in pol, je dejal Mes in dodal, da ni nihče iz SŽ-VIT pridržan. Kot pravi, naj bi šlo za posel iz leta 2002, ko so železnice od Luke Koper kupile lokomotive za nekaj manj kot 3000 evrov, kasneje pa so jih opremile in jih leta 2009 prodale za 300.000 evrov.

Kot pišejo Finance, naj bi bili na delu posredniki, ki naj bi pridobili približno 700.000 evrov protipravne premoženjske koristi.

Informacije so jim potrdili tudi na NPU. Pojasnili so, da so danes opravili pet preiskav stanovanjskih in poslovnih prostorov na območju policijskih uprav Ljubljana, Celje, Maribor in Novo mesto, kjer so iskali dokaze za kaznivi dejanji zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

"Po doslej zbranih obvestilih sta kaznivih dejanj osumljeni dve fizični osebi, in sicer odgovorna oseba gospodarske družbe iz Ljubljane, ki je v večinski državni lasti, in samostojni podjetnik s celjskega območja, ki naj bi si s kaznivima dejanjema pridobil veliko protipravno premoženjsko korist," so zapisali v NPU.

Osumljenca sta bila pridržana le za čas preiskave, še poročajo Finance.

STA


Najbolj brano