Če za akvarij ne bo zanimanja, ga bodo prodali, ribe pa podarili

Občina Idrija je v minulih štirih letih v Akvarij M vložila skoraj 200.000 evrov, da bi se ta po petem letu sofinanciranja osamosvojil. Ker se je zgodilo ravno nasprotno, in je ves čas tonil, je svet občine potegnil zavoro. Če občina ne bo našla bolj učinkovitega oskrbnika, ga bo prodala. V skrajni sili bo ribji živelj celo podarila.

Pred štirimi leti je sredi hudih težav Valter Majnik (levo) še upal, da bodo akvarij rešili. Pod vodstvom Dejana Gmajnarja (desno) se to ni zgodilo, usoda akvarija je še bolj črna.  Foto: Saša Dragoš
Pred štirimi leti je sredi hudih težav Valter Majnik (levo) še upal, da bodo akvarij rešili. Pod vodstvom Dejana Gmajnarja (desno) se to ni zgodilo, usoda akvarija je še bolj črna.  Foto: Saša Dragoš

IDRIJA > Občina je Akvarij M kupila, ko je njegov lastnik Valter Majnik zašel v finančne težave in ga dala v upravljanje Centru za idrijsko dediščino (CID). Oskrbniki pod vodstvom dr. Dejana Gmajnarja naj bi ga po petih letih sofinanciranja osamosvojili. Akvarij pa je ob upadajočem obisku in skromni prodaji pripomočkov za akvaristiko znova v težavah. Zato so občinski svetniki pred dnevi CID zadolžili, naj mu poišče novega oskrbnika.

Verjeli so v atrakcijo, a so le podaljšali agonijo

Gmajnar je v svojem poročilu o lanskem poslovanju predlagal reorganizacijo Akvarija M, pripravo razvojne strategije in nadaljnje sofinanciranje z nadomestilom lani izpadlega deleža občine.

“Financiranje s strani občine ni bilo porušeno. Reorganizacija pa ne bi uspela spremeniti dejstva, da akvariju obisk upada. To me boli, saj sem pred štirimi leti dvignila roko za nakup akvarija v upanju, da bo to turistična točka, ki bo pritegnila. To se žal ni zgodilo. Sedaj vemo, da se akvarij finančno ne more osamosvojiti in nadaljnje trošenje denarja zanj bi bilo neupravičeno,” je razmišljala Anica Golob (SDS).

“Idrija je očitno premajhna za akvarij. Že pri nakupu sem menil, da je za mesto lep okras, a tudi manjši mlinski kamen. Kako naj preživi, ko pa je lani ustvaril 9.700 evrov prihodkov? Kako naj to spremenita dolgoročna strategija in organizacija v javni zavod, ali celo pripojitev h kakšnemu zavodu? Sem odločno proti temu, saj bi bilo v tem primeru poslovanje še manj pregledno,” je niz vprašanj oskrbnikom namenil Janko Skrt (NSi).

Župan dvomi v uspeh razpisa

Svetniki so naposled odločili, naj CID akvariju z javnim razpisom v pol leta poišče novega oskrbnika. Če razpis ne bo uspel, pa naj akvarij z ribjim življem proda. Občina bo v tem času še plačevala obratovalne in materialne stroške.

Ker je Akvarij M bogat in najbolj raznovrsten v Sloveniji, je svetnik Tomaž Vencelj (lista KS) predlagal, naj v razpisu prednost dajo oskrbniku oziroma kupcu, ki bo pripravljen akvarij ohraniti v Idriji.

“Dvomim, da bomo z razpisom uspeli dobiti dolgoročnega upravljalca. Saj ste že sami ugotovili, da poslovanje akvarija ni uspešno. Idriji se je obisk povečal, akvariju pa razpolovil. Ko smo skupaj z Idrijo promovirali tudi akvarij, smo od turističnih organizacij dobili jasen odgovor, da je Idrija zanimiva zaradi dediščine živega srebra, čipk in žlikrofov,” je bil skeptičen župan Bojan Sever.

Ponujali so ga Ljubljani, a zaman

Svetovalka občinske uprave Karmen Makuc je dodala, da je že navezala stik z vodstvom Živalskega vrta Ljubljana z vprašanjem, ali bi bil pripravljen prevzeti akvarij in ga preseliti na svojo lokacijo. Kljub priznanju, da je akvarij atraktiven, je dobila negativen odgovor. “Akvarij bi bili pripravljeni prevzeti, če bi zanj imeli prostor. Tega pa še nekaj let ne bo,” je povedala Karmen Makuc.

Naposled so svetniki k sklepu dodali še stavek, da bodo v primeru neuspeha javnega razpisa za oskrbnika oziroma prodajo, ribje organizme donirali. V tem primeru bo Valter Majnik dokončno ostal brez svojega življenjskega dela. Akvaristika, ki je prerasla v 40 akvarijev, paludarij in terarij z domiselno urejenimi biotopi vseh celin sveta, ga je omrežila že v otroških letih.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano