Nov začetek

Ko so v politiki rešitve tik pred zdajci, se je treba pripraviti na dolgo čakanje. Ministrica, pristojna za socialo, je aprila napovedovala, da bo vse za odpis dolgov najrevnejšim nared v nekaj tednih, junija izvemo, da naj bi se to zgodilo v začetku julija, pred seboj pa imamo le obete, ki so še vedno precej v oblakih.

Odpis dolgov je pomemben ukrep, ki bi marsikomu omogočil nov začetek, a bati se je, da je v teoriji to slišati lepše, kot bo izzvenelo v praksi. Tako enostavno, da bi upniki kar odpisali dolgove tistim dolžnikom, ki so se jim do presečnega datuma nabrali neplačani računi, gotovo ne bo šlo. Upniki - če ministrstvo želi, da bodo sodelovali prostovoljno - morajo imeti motiv, spodbudo, davčno olajšavo, kar koli, da se jim bo izplačalo odstopiti od izterjav.

Predstavljena zamisel za odpis dolgov bi lahko poleg tega povzročila tudi nove krivice: marsikoga pustila zunaj kroga upravičencev do odpisa, nekatere, ki s svojimi prihodki - četudi nizkimi - ne ravnajo razumno, pa vključila vanj.

V državi, kjer več kot 40.000 ljudi prejema minimalno plačo, kjer se upokojenci skozi mesec prebijajo s 300 evri pokojnine, mlada delovna sila pa životari na negotovih pogodbah, na vprašanje, kdo je najbolj reven, ni enostavnega odgovora. A kot kaže, ministrstvo prav z definicijo upravičencev nima večjih težav. V krog upravičencev bi sodilo približno 80.000 državljanov; predvsem so to tisti, ki prejemajo denarno socialno pomoč in varstveni dodatek. Vendar pozor: gre za socialne transferje, ki so vračljivi, zato si marsikdo niti ne upa zaprositi zanje.

Odprtih je torej še veliko vprašanj, preveč, da bi brez pomislekov verjeli obetom o skorajšnjem novem začetku za tisoče ljudi, ki jih duši revščina. V obljubljenih nekaj tednih pa je pri nas vendarle mogoče priti do nečesa drugega: do političnega prestiža, vtisa, da se nekaj dogaja in da ima neka politična stranka posebne zasluge za to.


Preberite še


Najbolj brano