Na Žalah so se poslovili od Toneta Pavčka (+ video)

Na ljubljanskih Žalah so se danes svojci, prijatelji, literati in politiki, med njimi tudi predsednik republike Danilo Türk, poslovili od pesnika Toneta Pavčka. O njem je spregovoril tudi pesnik Ciril Zlobec, ki je dejal, da je Pavček znal pisati zase in hkrati za ljudi, ki jim je intimnost ponujal v dialog.

Na pogrebu je spregovoril tudi Ciril Zlobec Foto: Tamino Petelinšek/Sta
Na pogrebu je spregovoril tudi Ciril Zlobec Foto: Tamino Petelinšek/Sta

LJUBLJANA> Minister za kulturo, ki opravlja tekoče posle, Boštjan Žekš je v uvodnem govoru povedal, da je Pavčka spoznal precej pozno. Pavček je bil po Žekševih besedah “humoren, a skrajno resen, mehak, a trden kot skala ter predvsem zaveden Slovenec, vpet tudi v širši svet”. Dodal je, da Pavčku “zameri, ker nas je zapustil v času, ko bi ga najbolj potrebovali zaradi njegovega optimizma in vere v slovenskega človeka”.

Pavček je bil do konca vdan narodu

Zlobec, ki je spregovoril po Pavčkovi poslednji pesmi Angel za srce v interpretaciji igralca Jerneja Šugmana, je dejal, da “smrt najbolj prizadene tiste, ki ostanejo”. Poudaril je, da ga ob žalosti navdaja tudi kontradiktorno razpoloženje, ko vidi, “da smo Slovenci tudi v času medsebojnega neprijateljstva sposobni pokopati s častmi človeka, ki si je to zaslužil”. Pavček je bil do konca vdan narodu, čeprav ga je tu in tam okaral, je dejal.

Od Pavčka se je želel posloviti tudi kot od pesnika, do smrti zvestega življenju, in velikega prijatelja. Za Zlobca je Pavček najpopularnejši pesnik zadnjih desetletij, kar je po njegovem mnenju dosegel s tem, da je ostal čisti lirik, ki je izpovedoval sebe, svoje misli, čustva, radosti in bolečino.

Politika, ki ne črpa iz kulture, je na napačni poti

Današnji pogreb je po Zlobčevih besedah tudi priložnost, da se Slovenija pokloni poeziji, ki jo je Pavček “v blodnji razhajanja slovenskih poti umetnosti pripeljal na pravo pot”. Pozval je politike, naj se zavedajo, da bo politika - najsi bo kakršnakoli - ki ne črpa iz umetnosti in kulture, vedno na napačni poti. Govor je sklenil s pesmijo v spomin na čase, ko sta si s Pavčkom kot prijatelja od fantovskih let naprej najbolj ekstremna čustva izpovedovala prek pesmi.

Pavčku v spomin je ob grobu spregovoril tudi predsednik Društva slovenskih pisateljev Milan Jesih. Pavčka je med drugim opisal kot človeka, ki je znal odpirati “srčne oči”. Pavček je s svojo človeško navzočnostjo upodabljal pesnika kot moža, ki vse, kar izreče, pove iz prepričanja in navdušenja. “Pesnik življenja ob nenehni pesniški navzočnosti ne bo umrl,” je sklenil Jesih.

STA


Najbolj brano