Skesani pomaga ranjenemu

“Verjamem, da vas je ta zadeva zelo prizadela, tako kot je prizadela tudi oškodovanca. Ampak treba je živeti naprej. Oba morata živeti naprej,” je skrušenemu 53-letnemu Igorju G. iz Tolmina v petek dejal novogoriški okrožni sodnik Goran Klavora, potem ko ga je obsodil na 900 ur dela v splošno korist.

Prizorišče nesreče, v kateri je sredi junija letos Dušan K. zaradi eksplozije 70 let stare italijanske bombe izgubil obe roki Foto: Neva Blazetič
Prizorišče nesreče, v kateri je sredi junija letos Dušan K. zaradi eksplozije 70 let stare italijanske bombe izgubil obe roki Foto: Neva Blazetič

NOVA GORICA > Igor G. je sredi letošnjega junija svojemu prijatelju podal bombo, ta pa je eksplodirala in mu odtrgala obe roki v zapestjih.

Tragični dogodek se je zgodil 17. junija na terasi ob hiši 53-letnega Igorja G. v Tolminu. K njemu sta prišla njegova prijatelja, 53-letni Senad B. in 54-letni Dušan K., sicer oba upokojena policista, Igor G. pa je bil nekoč rezervni policist. Gostitelj je svojima prijateljema hotel pokazati italijansko ročno bombo S.C.R.M. iz druge svetovne vojne, ki naj bi jo dan prej našel v gozdu. Najprej naj bi jo pokazal Dušanu K. in mu jo z razdalje nekaj korakov vrgel v roki.

Dušan K. je bombo prijel, da bi si jo ogledal, v tistem trenutku pa je silovito počilo. Kot so ugotovili preiskovalci, je v desetletjih, ko je bomba ležala v naravi, korozija razjedla varovalko. Ta je prav v tistem trenutku popustila, žlička je odletela, udarna igla se je sprostila in bomba je po najmanj 70 letih počila.

V nesrečnem dogodku jo je najhuje skupil Dušan K., ki je bombo držal v rokah. Eksplozija mu je odtrgala obe roki nekoliko višje od zapestij in ga hudo poškodovala po obrazu, rokah, prsih in nogah. Ko je bombo ujel, je namreč sedel na stolu. Drobci bombe so se mu tudi skozi oblačila zarili v telo, udarni val pa mu je zlomil celo lično kost.

Po eksploziji je obležal v mlaki krvi v nezavesti, po prvi oskrbi tolminskih reševalcev pa so ga s helikopterjem odpeljali v ljubljanski klinični center. Senada B., ki je ob eksploziji stal ob svojem prijatelju, je bomba lažje poškodovala, zato so ga oskrbeli v šempetrski bolnišnici, Igorja G. pa je udarni val sicer vrgel na tla, ker pa je stal nekaj korakov stran, ga drobci skoraj niso zadeli.

Nevarna paradajzarica

Preiskovalci so ugotovili, da je šlo za italijansko bombo S.C.R.M. M-35 iz druge svetovne vojne s 43 grami eksploziva TNT, ki je shranjen v ohišju iz aluminija. Prav zaradi obstojnega aluminija ostaja eksploziv tovrstnih bomb tudi po skoraj 80 letih še vedno uporaben. Preiskovalci so tudi dokazali, da je največja nevarnost bomb, ki so jim v žargonu zaradi rdeče barve nekoč rekli paradajzarice, jeklena ali bakrena varovalka, ki lahko po desetletjih korozije preperi.

Po ugotovitvah preiskovalcev je bil primer tako jasen, da je novogoriško tožilstvo proti Igorju G. vložilo neposredno obtožnico in od sodišča sploh ni zahtevalo preiskave. Tožilstvo ga je obtožilo povzročitve splošne nevarnosti in nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksplozivi. Pri njem doma so namreč po nesreči našli še tri topovske granate kalibra 104, 75 in 65 milimetrov, minometno mino kalibra 82 milimetrov in tri ročne bombe.

Pisno priznal krivdo

Takoj po vložitvi obtožnice se je obtoženi Tolminec s svojo odvetnico Danijelo Cvijanović zglasil na tožilstvu in podpisal sporazum o priznanju krivde. S prebiranjem tega sporazuma se je včeraj tudi začel predobravnavni narok, ki ga je vodil sodnik Goran Klavora. Obtoženi je priznal krivdo za obe kaznivi dejanji, tožilstvo pa je sodišču predlagalo, naj ga zaradi povzročitve splošne nevarnosti obsodi na eno leto, za posest eksploziva pa na pol leta pogojne zaporne kazni in mu izreče enotno pogojno kazen enega leta in treh mesecev. Tožilstvo je predlagalo še, naj mu kazen spremeni v delo v splošno korist, in sicer naj mu dve uri dela šteje za dan zapora.

“Pri predlagani kazni smo upoštevali njegovo priznanje, obžalovanje dejanja in kritičnega odnosa do svojega ravnanja ter njegovo prizadetost zaradi dogodka. V nesreči sta bila namreč poškodovana njegova prijatelja, posebno hudo Dušan K., ki mu je obtoženi priskočil na pomoč tako fizično kot denarno. Tožilstvo pa ni moglo mimo dejstva, da je njegov prijatelj utrpel hude trajne poškodbe in da je obtoženi doma hranil večjo količino eksploziva,” je poudarila vodja novogoriškega tožilstva Branka Oven.

Pravici do pritožbe na sodbo sta se v petek odpovedala tako tožilstvo kot obsojeni Tolminec, kar pomeni, da je sodba pravnomočna. Po neuradnih podatkih nihče od dveh ranjenih prijateljev od Igorja G. ne bo zahteval odškodnine.

Treba je živeti naprej

“Krivdo priznava in dejanje globoko obžaluje, zato se je odločil, da ne bo bežal pred odgovornostjo. Ne nazadnje sta oškodovanca njegova prijatelja in tako kot doslej se bo vedno trudil pomagati Dušanu K.,” je povedala obtoženčeva odvetnica Danijela Cvijanović.

Sodnik Klavora ga je nato spoznal za krivega in ga obsodil na kazen, predlagano v sporazumu. “Dejstvo je, da se je zgodilo to, kar se je. Seveda niste tukaj v vlogi klasičnega kriminalca. Šlo je za dogodek, ki se lahko zgodi med prijatelji, v nekem prijateljskem zanosu, in z nepremišljeno potezo. Vidim, da je ta zadeva segla globoko v vas. So tudi drugačni ljudje, ki iščejo razloge za svojo nekrivdo, ampak vi niste taki. Verjamem, da vas je ta zadeva zelo prizadela, tako kot je prizadela tudi oškodovanca. Ampak treba je živeti naprej. Oba morata živeti naprej,” je sodnik Klavora po 20 minutah sklenil sojenje. DANIJEL CEK


Najbolj brano