Časar: “Dobro smo kupili”

“Po informacijah, ki smo jih imeli v Luki, je bil 10-odstotni delež v slovaškem holdingu TTI vreden med 35 in 40 milijonov evrov, izpogajali pa smo se za 25 milijonov,” je včeraj na sodišču povedal nekdanji šef Luke Robert Časar, ki zavrača trditve, da je Luka zaradi tega posla utrpela škodo. Prav to je bistvo odškodninske tožbe, ki jo je Luka vložila proti nekdanji Časarjevi upravi in tedanji ekipi nadzornikov.

Nekdanji član uprave Luke in delavski direktor  Boris Marzi (prvi z leve) je včeraj na sodišču večkrat zatrjeval, da ni aktivno sodeloval pri poslu  in da ne pozna vseh podrobnosti Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Nekdanji član uprave Luke in delavski direktor Boris Marzi (prvi z leve) je včeraj na sodišču večkrat zatrjeval, da ni aktivno sodeloval pri poslu in da ne pozna vseh podrobnosti Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > V Luki Koper od 12 nekdanjih vodilnih (članov uprave in nadzornega sveta) zaradi tega posla zahtevajo 19,8 milijona evrov odškodnine. Toliko škode je namreč pokazala posebna revizija. Vsi zavračajo očitke, sodna zgodba pa bo dolga in zapletena. Sodišče se je odločilo, da bo postavilo izvedenca, ki bo ocenil, ali je škoda nastala in koliko znaša. Včeraj je sodnica želela zaslišati celotno upravo, a je bila polovično uspešna. Zaslišala je nekdanjega predsednika uprave Roberta Časarja ter člana in delavskega direktorja Borisa Marzija, medtem ko sta odvetnika opravičila Alda Babiča in Marjana Babiča.

Cenili ves TTI, kupili le desetino

Nekdanjega člana uprave Luke Marjana Babiča včeraj ni bilo na sodišče. Po neuradnih podatkih je bil udeležen v prometni nesreči, ki se je v četrtek okoli 20.50 zgodila v predoru Kastelec. S koprske policijske uprave so včeraj sporočili, da je 45-letni voznik passata trčil v odstavno nišo. V nesreči se je hudo poškodoval, iz avtomobila so ga rešili koprski poklicni gasilci, reševalci pa so ga hudo poškodovanega odpeljali na zdravljenje v izolsko bolnišnico. Policisti naj bi mu zaradi nepravilne strani vožnje izdali plačilni nalog.

Časar je pojasnil, da je bila odločitev o nakupu deleža v slovaškem logističnem holdingu TTI v sozvočju s strateško usmeritvijo Luke. S tem poslom so si v Kopru obetali dolgoročno večji pretovor blaga. Pri mednarodni hiši Deloitte so naročili skrbni pregled, ki je zajel šest od skupaj 49 družb slovaškega holdinga. Časar je pojasnil, da je poslovanje teh šestih družb predstavljalo več kot 80 odstotkov prometa holdinga. Ni pa znal utemeljiti, zakaj je Luka Deloittu naročila cenitev 100-odstotnega deleža TTI, če je nameravala kupiti le 10-odstotnega. Tak delež je daleč od kontrolnega, ki lastniku praviloma daje dodatna upravičenja, zato je tudi vrednost desetinskega deleža nesorazmerno nižja od vrednosti kontrolnega, so v poročilu zapisali cenilci Deloitte.

Po cenitvah je bil celoten holding TTI vreden med med 104 in 119 milijonov evrov, toda Časar je imel druge informacije. “10-odstotni delež je bil vreden med 35 in 40 milijoni, izpogajali smo se za 25 milijonov, pri čemer smo dobili še člana uprave in člana nadzornega sveta. V Intereuropi, kjer je Luka tedaj imela 24,9-odstotni delež, smo imeli samo enega nadzornika,” je povedal Časar.

Najprej naročilo, zatem šele sklep

Zgodbo o nakupu dodatno zapletata še dve časovni neujemanji. Deloitte je naročilo za skrbni pregled TTI od uprave Luke dobil maja leta 2008, nadzorni svet pa je o tem odločal tri mesece kasneje. Vsaj nenavadno je tudi to, da je Luka Deloittu najprej naročila skrbni pregled TTI, šele zatem pa sta družbi podpisali aneks o vrednotenju sinergijskih učinkov. Predpostavke za te izračune je priskrbel Milan Pučko, tedanji izvršni direktor za razvoj. Tudi on bi moral včeraj pričati pred sodiščem, a ga ni bilo.

Sodišče je zaslišalo tudi Marzija. Povedal je, da je bil seznanjen s skrbnim pregledom, z drugimi okoliščinami in podatki pa ne, saj v poslu ni aktivno sodeloval.

Obravnava odškodninske tožbe se bo nadaljevala prihodnji torek.

Vložitev tožb zoper Časarjevo upravo in nekdanje nadzornike je upravi Luke v letu 2010, ko jo je vodil Gregor Veselko, naložila skupščina delničarjev. Skupaj gre za 32 milijonov evrov odškodnine, od tega je 19,8 milijona zaradi nakupa slovaške družbe Trade Trans Invest (TTI), s katerim so ustanovili kopenski kontejnerski terminal v Romuniji. Luka od štirih nekdanjih članov uprave v posebni tožbi zahteva še 12 milijonov evrov zaradi spornih poslov z Grafistom in ekološkimi podjetji.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano