“Tečem, da zmagam, ali zato, da se gibam?”

Tek je lahko tudi tveganje za posameznika in za njegovo zdravje. Zato moramo biti previdni, da se ne poškodujemo in da se ga lotimo pravilno. Zdravnik Jadran Kleibencetl, specialist medicine dela, prometa in športa v koprskem zdravstvenem domu opozarja, da se maratona, ki zelo obremeni naše telo, lotijo samo tisti, ki so v dobri telesni pripravljenosti, redno trenirajo in imajo na tem področju dovolj izkušenj. Izpostavi pa predvsem to, da se ga lotijo tisti, ki niso fokusirani samo na zmago.

Maraton gotovo ni enostavna preizkušnja, opozarjajo strokovnjaki. Nanjo naj se podajo dobro pripravljeni športniki, ki 
vedo, kako se telo odziva na velike obremenitve.  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Maraton gotovo ni enostavna preizkušnja, opozarjajo strokovnjaki. Nanjo naj se podajo dobro pripravljeni športniki, ki vedo, kako se telo odziva na velike obremenitve.  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

> Kako naj potekajo priprave na maraton?

“Maraton je zahtevna zadeva. To ni desetminutni tek. Ponavadi je treba dolgo časa prej trenirati, da pridemo do maratona. Tek je zelo stresno gibanje in ni brez posledic na našem telesu. Pri teku ne trpijo samo mišice, ampak je močan pritisk na vse sklepe, predvsem na skočni sklep, kolenski sklep in kolčne sklepe. Gre za intenziven pritisk na vse sklepe, kar ni najbolj zdravo. Pomembno je, da imajo tekači ustrezno obutev, čeprav je pri teku po asfaltu še večji pritisk na telo. Pomembno mora biti tudi oblačilo, saj mora dovolj izhlapevati našo tekočino in nas ne sme ovirati pri teku. Če imamo oblačilo, ki nam ni udobno in ne izhlapeva naše tekočine, pride seveda veliko prej do pregrevanja, kar se ne sme zgoditi.”

> Na kaj bi opozorili, da naj bodo tekači najbolj previdni pri obolenju mišic in sklepov?

“Mišice so tiste, ki med tekom najbolj delajo, zato po maratonu masaža mišic ni odveč. Odsvetujem savno, saj savnanje povzroči, da še dodatno izgubljamo tekočino. Bi jo priporočil kakšen dan kasneje, na dan maratona pa zagotovo ne. Pravilno raztezanje pred in po obremenitvi je zelo na mestu, saj prepreči obolenje mišic.”

> Bi kakšni skupini ljudi odsvetovali maraton?

“Danes okrog maratona vlada nekakšna evforija. Najbolj smiselno je, da se takšnih podvigov loti odrasla oseba, ki sama pri sebi ve, da je na tak podvig dovolj dobro pripravljena. Ne vem, če je smiselno, da se takšnega podviga loti 80-letnik, saj so v tej starosti sklepi in hrbtenica že tako obremenjeni, pri teku pa so obremenjeni še bolj. Tek je v Sloveniji vedno bolj priljubljen. Vendar se moramo vprašati, ali tečemo, da zmagamo ali zato, da se gibamo. Na tek gledamo kot na rekreacijo, ampak sam nisem popolnoma prepričan, da je maraton zgolj rekreacija.”

> Kako se naj tekači zaščitijo pred soncem?

“Zaščita pred soncem je zagotovo pomembna za vsako gibanje, ne samo za tek. Zaradi močnega sonca, se je treba namazati s kremo z dovolj visokim faktorjem zaščite. Krema ne povzroča dodatnega potenja in izločanja vode, saj se namažemo po obrazu, vratu in rokah, najbolj se pa potimo v lasišče glave, tako da krema ne predstavlja ovire.”

TEJA PETEK, TEA REDNAK


Najbolj brano