Ustvarjanje, prijateljstvo, veselje

S sobotnim jubilejnim koncertom, na katerem je proslavil štiri desetletja delovanja, se je pihalni orkester Cerkno glasbeno sprehajal med Slovenijo, Evropo in Ameriko. Doživeto in energično, kot je zanj značilno v desetletnem obdobju delovanja pod vodstvom slovitega profesorja, klarinetista Andreja Zupana.

Pihalni orkester Cerkno na jubilejnem koncertu Foto: Saša Dragoš
Pihalni orkester Cerkno na jubilejnem koncertu Foto: Saša Dragoš

CERKNO > Pihalni orkester Cerkno je 40 let nepogrešljiv sopotnik kulturnega življenja ne le v svojem kraju, marveč je tudi širše vir pozitivnih energij. Na jubilejnem koncertu so glasbi dodali še zgodbe doživetij, druženja, prijateljevanja in veselja.

Medtem ko se je spominska zgodba štirih desetletij vrtela na platnu, je pred njim osrednjo vlogo imela glasba. Od domače Modro - rumeno, katere avtor Tomaž Habe je prisostvoval koncertu, so se z Gershwinom in njegovim Amerikancem podali v Pariz, ”zakorakali” z Edvardom Elgarjem in se z Marqezom pomudili v živahni južni Ameriki. Raznovrsten in energično odigran program, v čast prav taki zgodovini. V zahvalo zvestim poslušalcem so koncert podaljšali s številnimi dodanimi skladbami.

(Z)godba se je začela v največji cerkljanski tovarni Eta, ki je orkestru kot sponzorka stala strani do letos. Bržčas bi tudi v bodoče, če volja večinskih nemških lastnikov ne bi bila drugačna. Pred orkestrom je negotova prihodnost. Jubilej vsaj treh privlačnih glasbenih dogodkov pa je zasnovan na prihrankih, dobri volji in neomajni pripadnosti muziki.

Ob Gallusovih značkah in posebnih priznanjih območne izpostave JSKD Idrija številnim godbenikom, so se posebej zahvalili nosilcem sekcij - Sebastjanu Jermolu, Marku Obidu in Alenu Bogataju. Trije člani orkestra - Branko Pirih, Simon Tušar in Erika Švigelj so mu zvesti že več kot 30 let.

V prazničnem večeru godbeniki niso tarnali. Iskreno so si zaželeli le, da bi orkestrove sekcije v sodelovanju z domačo glasbeno šolo dopolnili z mladimi, šolanimi glasbeniki. Študentka, flavtistka Lea Seljak, ki v njem igra od otroških let, je na vprašanje, kje se vidi čez dvajset let, kot iz topa odgovorila: “V prav tem, a pomlajenem orkestru, in v novi kulturni dvorani.”

Čeprav sponzorja še niso našli, so optimizem z njo delili vsi godbeniki. Več skrbi ima le Erika Švigelj, dolgoletna predsednica orkestra, ki, kot so povedali, trdno drži njegove niti skupaj in je zanj pred desetletjem za dirigenta pridobila odličnega glasbenika, profesorja in klarinetista Andreja Zupana. Na slavju so se zahvalili vsem petim dosedanjim dirigentom, a z Zupanom se je za orkester začel kakovostni preporod. Ali bo vztrajal z njim, je poleg njegove dobre volje odvisno predvsem od pogojev, ki jih bo Cerkno odmerilo za delo godbe.

SD


Najbolj brano