Monsanto obupal nad Evropo

Ameriška kmetijska korporacija Monsanto je po aferi, ko so v ZDA odkrili polja z njeno neodobreno gensko spremenjeno pšenico, sporočila, da si v Evropi ne bo več prizadevala za odobritev svojih gensko spremenjenih rastlin. Japonska in Južna Koreja sta delno ustavili uvoz pšenice iz ZDA, Bruselj pa je članice EU pozval, naj uvoženo žito preverijo.

Tiskovni predstavnik Monsanta v Evropi Brandon Mitchener je v petek povedal, da si v Evropi ne bodo več prizadevali za odobritev svojih gensko spremenjenih rastlin. Med drugim je kot razlog za to navedel nasprotovanje več držav in majhno povpraševanje. Foto: STA
Tiskovni predstavnik Monsanta v Evropi Brandon Mitchener je v petek povedal, da si v Evropi ne bodo več prizadevali za odobritev svojih gensko spremenjenih rastlin. Med drugim je kot razlog za to navedel nasprotovanje več držav in majhno povpraševanje. Foto: STA

BERLIN, TOKIO, BRUSELJ> Ameriški uradniki so v sredo sporočili, da so na neki farmi v Oregonu odkrili neodobreno Monsantovo pšenico, odporno na herbicide. Medtem ko po svetu prodajajo več vrst gensko spremenjenih žitaric, pa komercialna prodaja gensko spremenjene pšenice ni dovoljena nikjer, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Monsanto sicer trdi, da je razvoj omenjene gensko spremenjene rastline opustil že pred devetimi leti. Obljubil je tudi sodelovanje pri preiskavi, ki jo je uvedlo ameriško ministrstvo za kmetijstvo.

Največ pšenice uvozijo Španci

Po objavi novice sta Japonska in Južna Koreja ustavili uvoz nekaterih vrst pšenice iz ZDA. Evropska komisija pa je države članice opozorila, naj uvoženo mehko belo pšenico preverijo. “V primeru pozitivnega izida pošiljka ne sme na trg,” so opozorili.

Komisija je ob tem zatrdila, da je odločena “zagotoviti zaščito evropskih potrošnikov in uveljaviti ničelno toleranco EU do takšnih dogodkov z gensko spremenjenimi organizmi”. Mehka bela pšenica sicer predstavlja približno 80 odstotkov ameriške pšenice, ki jo letno uvozijo v EU, večinoma v Španijo.

Tiskovni predstavnik Monsanta v Evropi Brandon Mitchener je v petek povedal, da si v Evropi ne bodo več prizadevali za odobritev svojih gensko spremenjenih rastlin. Med drugim je kot razlog za to navedel nasprotovanje več držav in majhno povpraševanje.

Množični protesti

Osem članic EU je že prepovedalo več Monsantovih gensko spremenjenih rastlin. Mitchener je dejal, da jih bodo sicer v manjših količinah še naprej prodajali evropskim kmetom, ki jih že pridelujejo, ne bo pa več “aktivne komercializacije” v večini evropskih držav.

Pred tednom dni so v 436 mestih v 52 državah po vsem svetu potekali množični “pohodi proti Monsantu”, kjer je proti gensko spremenjenim organizmom protestiralo približno dva milijona ljudi.

Vrednost delnic tega kmetijskega giganta je v petek na newyorški borzi padla za 3,5 odstotka, še poroča AFP.

STA


Najbolj brano