Dežman se sprašuje, ali smo sposobni prekopati žrtve v Hudi Jami

Iz rova sv. Barbare pri Laškem so doslej prekopali posmrtne ostanke približno 800 žrtev, po ocenah jih na prekop iz jaška čaka še približno 2000. Zgodovinar Jože Dežman se je danes ob četrti obletnici odkritja množičnega grobišča v tem rovu vprašal, ali smo sposobni prekopati še te žrtve ali smo ideološko zaslepljeni in tega dejanja še ne bomo zmogli.

Iz rova sv. Barbare pri Laškem so doslej prekopali posmrtne ostanke približno 800 žrtev, po ocenah jih na prekop iz jaška čaka še približno 2000 Foto: Policijske Uprave Celje
Iz rova sv. Barbare pri Laškem so doslej prekopali posmrtne ostanke približno 800 žrtev, po ocenah jih na prekop iz jaška čaka še približno 2000 Foto: Policijske Uprave Celje

LAŠKO>Jože Dežman meni, da bi rudnik Huda Jama, v katerem je rov sv. Barbare, lahko preuredili v kulturni spomenik državnega pomena oziroma v spominski muzej, odprt za javnost. Ocenjuje, da so izkušnje Hude Jame povsem primerljive s koncentracijskimi taborišči Dachau in Auschwitz.

Dežman: Huda Jama je neprekosljiv spomenik najhujše morije v Evropi po drugi svetovni vojni

Dežman je dejal, da je Huda Jama neprekosljiv spomenik najhujše morije v Evropi po drugi svetovni vojni. Ob tem je navedel Srebrenico, ki je po volumnu ubijanja 10-krat manjša, kot je bilo pobijanje v Sloveniji leta 1945.

Dežman si želi, da se v Hudi Jami opravijo dela po odločbi rudarske inšpekcije, predvsem, da se prepreči morebitno zasutje že prekopanih žrtev. Stroka se tudi pogovarja o tem, ali je grobnica v jami primerna za dokončno pokopno mesto teh žrtev, ali pa bilo bolj smiselno te žrtve pokopati kje drugje. V jami so doslej uredili pohodne poti, odvodnjavanje, prezračevanje, del jame je tudi elektrificiran.

Dežman: Tito odhaja iz zavesti Slovencev zaradi psihoterapevtskih učinkov Hude Jame

Po Dežmanovih besedah Tito odhaja iz zavesti Slovencev in to zaradi psihoterapevtskih učinkov Hude Jame. Pojasnil je, da bi za ureditev muzeja potrebovali okoli 300.000 evrov, vendar je treba urediti tudi lastniške odnose z Rudnikom Trbovlje-Hrastnik, sama jama pa je v lasti Pivovarne Laško.

Na vprašanje, kdo so žrtve iz Hude Jame, je Dežman odgovoril, da gre za belogardiste in najverjetneje za skupino 30 mlajših deklet, ki so bile v jamo iz taborišča Teharje pripeljane na podlagi zahteve Edvarda Kardelja. Zaradi lažnega poročanja o Hudi Jami so povojne oblasti ubile tudi Celjanko Elzo Premšak, je dejal Dežman.

Vprašal se je tudi, ali smo lahko brezčutni za trpljenje žrtev, ki nam ga kaže roka ene žrtve, ki se oklepa nožne proteze druge žrtve. “Ali lahko spoštujemo zadnje trenutke žrtve, k v usta skrije prstan, pa žrtve, ki v čevelj skrije rožni venec. Ali bomo sposobni odkriti, ali je skupina žensk, ki je bila ubita, morda skupina slovenskih deklet, odpeljanih iz Teharij,” še pravi Dežman, ki je opozoril, da je v bližini Hude Jame še en rudnik, in sicer Pečovnik, ki je tudi morišče večjih razsežnosti.

STA


Najbolj brano