Balon študentskih posojil v ZDA bo tudi počil

Nekdanji minister za šolstvo v administraciji Ronalda Reagana Robert Bennet opozarja, da bo problem s šolskimi posojili v ZDA postal podobno nevaren, kot je bil problem nepremičninskega balona, ki je s pokom skoraj pokopal svetovno ekonomijo. Vrednost študentskih posojil je danes več kot 1000 milijard dolarjev.

V ZDA se dve tretjini študentov šola s pomočjo posojil. Leta 2010 so bili diplomiranci povprečno  dolžni  25.250 dolarjev.
V ZDA se dve tretjini študentov šola s pomočjo posojil. Leta 2010 so bili diplomiranci povprečno dolžni 25.250 dolarjev. 

WASHINGTON> V ZDA trenutno potekajo politični prepiri okrog podaljšanja veljavnosti nižje subvencionirane obrestne mere za študentska posojila. Leta 2007 so obrestno mero znižali na 3,4 odstotka, vendar le začasno, tako da bo s 1. julijem skočila na 6,8 odstotka, kar za povprečnega študenta pomeni na leto skoraj 3000 dolarjev dodatnih stroškov.

Predstavniški dom kongresa je pod republikanskim vodstvom aprila sprejel ustrezen predlog zakona, vendar pa bi šest milijard dolarjev na leto, kolikor se za nižjo obrestno mero plača iz proračuna, vzeli iz zdravstvene reforme predsednika Baracka Obame. Za demokrate v senatu je to nesprejemljivo in predlagajo, da se denar najde z zapiranjem davčnih lukenj za premožne Američane.

Do nekakšnega dogovora bo na koncu verjetno prišlo, ker so letos volitve, vendar pa Bennet opozarja, da to sploh ni težava. Po njegovem mnenju bi morala vlada prenehati subvencionirati študentska posojila za srednji razred. Morda bi jih ohranili le za revnejše Američane, dodaja, saj tovrstne subvencije univerzam in drugim izobraževalnim ustanovam višjih stopenj dajejo potuho, da krepko višajo šolnine.

Šolnine v ZDA so se v zadnjih 25 letih povišale za 400 odstotkov in ne kažejo znakov umirjanja. V ZDA se dve tretjini študentov šola s pomočjo posojil. Leta 2010 so bili diplomiranci povprečno v dolgu za 25.250 dolarjev.

STA


Najbolj brano