Vlak z milijoni za smeti je odpeljal

“Znotraj Gojupa smo zamudili vlak za denar iz kohezijskih skladov. Govorimo lahko o desetinah milijonov evrov,” je bil po včerajšnjem sestanku predstavnikov občin članic Gojupa jasen Gašpar Gašpar Mišič, koordinator tega južnoprimorskega regijskega konzorcija za gospodarjenje z odpadki.

JUŽNA PRIMORSKA> Po besedah Gašparja Gašparja Mišiča včeraj na sestanku v občini Hrpelje-Kozina, na katerem sta bila tudi Bojan Dejak, generalni direktor direktorata za javne službe in investicije, ter Blaž Mozetič iz urada za kohezijsko politiko, še niso našli rešitve, kam bi v prihodnjih letih odlagali odpadke. “Med možnostmi sta, denimo, sodelovanje s severnoprimorskim konzorcijem in izraba odpadkov z novimi tehničnimi možnostmi, toda obe sta malo verjetni. Razmišljamo o razpisu koncesij za odvoz odpadkov drugam,” je nanizal možnosti Mišič, tudi piranski podžupan. Prav odvoz odpadkov drugam je naslednji korak po tem, ko občine zaprejo svoja odlagališča (koprska občina ga je že, piranska bo to storila predvidoma januarja). “Toda to bo podražilo cene odvoza odpadkov. Slednjega bodo občine v začetku subvencionirale,” napoveduje Mišič. “Občine, ki imajo svoje deponije, morajo po državni uredbi zagotoviti tudi jamstvo za njihovo sanacijo. V Piranu garancija znaša 14 milijonov evrov, v Kopru 18. V Izoli zato menda razmišljajo, da bi odlagališče raje zaprli kot mu podaljšali obratovanje,” pravi sogovornik.

V Gojupu so se dogovorili, da bodo še naprej skupaj iskali možnosti za tako ravnanje z odpadki, ki bo čim bolj cenovno prijazno za končnega uporabnika. Zato bodo do 3. januarja oblikovali projektni svet, v katerem bodo sedeli predstavniki občinskih uradov ali komunalnih podjetij, strokovnjaki na tem področju. “Edina prava rešitev je ločevanje odpadkov na izvoru. Gospodinjstva in gospodarstvo moramo pritisniti oziroma jim dopovedati, naj ločujejo odpadke. Zgodbo o zastonjkarstvu moramo končati. Kdor proizvaja odpadke, naj tudi plača,” je prepričan Mišič.

NIVES KREBELJ


Najbolj brano